Doktorku Felicity Fishmanovou z chicagské dětské nemocnice děti milují. Pacienti, které operuje tato zkušená lékařka, se totiž probouzejí s již pomalovanými sádrami. Doktorka to považuje za malé gesto, které však má velký účinek.

Třiačtyřicetiletá Felicity Fishmanová se v chicagské nemocnici Shriners Children’s specializuje na operace rukou a paží u dětí, a tak se k ní nezřídka dostanou i velmi malí pacienti. Zhruba před třemi lety se rozhodla, že jim pobyt v nemocnici bude zpříjemňovat kreslením obrázků na sádru.

„I když se operace povede sebelépe, pacient a jeho rodina se pak několik týdnů dívají jen na sádru. Tak jsem si řekla, že by to chtělo něco pozitivního, na co by se dívali rádi,“ popsala počátek svého kreslení webu The Washington Post.

Ale k líbivým obrázkům bylo tehdy ještě docela daleko. Kreslení ji totiž nikdy nebavilo, a tak nějakou dobu trvalo, než získala potřebnou zkušenost. Zpočátku tak sádry zdobila jen barevnými páskami nebo na ně něco lepila.

Nějakou dobu si vyžádalo také hledání správných barev a potřeb, s jejichž pomocí lze vytvořit obrázky, které odolají různým vlivům. Nakonec našla na internetu speciální fixy, jimiž se dá kreslit třeba i na kameny. „A když to vydrží na kamenech, tak to vydrží i na sádře,“ vysvětluje.

Foto: Washington Post.

První obrázek, který nakreslila, byla Minnie Mouse. Od té doby má na svědomí již přes šedesát kreseb, jež má uloženy v galerii, aby je mohla ukazovat novým pacientům. Ještě před operací totiž s každým probere, s jakým obrázkem by se chtěl vzbudit, a starší kresby slouží jako katalog, případně inspirace k novým dílům.

Foto: Washington Post.

Doktorka Fishmanová je ráda, že zatím ještě žádnou kresbu nepokazila. Některé jsou totiž dost náročné a na každou má vždy jen jeden pokus. Časem si však osvojila vlastní metodu kresby obrysů a vybarvování.

Foto:shrinerschildrens

Navíc dodává, že jako lékařka, která operuje, by přece jen měla mít v kreslení nějakou průpravu: „V podstatě každý chirurg si na začátku operace před rozříznutím kůže nakreslí linii řezu.“

Proces kreslení pak také připomíná operaci. Doktorka má k ruce asistentku a hlásí jí, kterou barvu zrovna potřebuje, jako by to byly operační nástroje. Asistentka také vypomáhá s vybarvováním, takže jedna kresba trvá zhruba patnáct minut.

Foto:shrinerschildrens

Její přístup si pochvalují jak samotní pacienti, tak i jejich rodiče. „Je skvělé, že má takový přístup. Pobyt v nemocnici je stresující, a znamená to opravdu hodně,“ řekla matka třináctiletého chlapce, jehož komplikovaný případ si vyžádal již sedm operací.

Asi největší ocenění dal doktorce Fismanové dvouletý pacient, kterému na sádru nakreslila tyranosaura. Chlapec si ho natolik oblíbil, že když mu měli sádru odstranit, došlo i na slzy. Ale nakonec se ji podařilo sundat vcelku, takže může být vystavená v dětském pokojíku.

Foto:shrinerschildrens
Foto: Washington Post.
Foto: Washington Post.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekOchránci přírody vykoupili na Karvinsku pozemky, které ponechají přírodě
Další článekRodiče jim svatbu zakázali, tak se vzali až po 60 letech

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno