Geotermální startup Quaise Energy získal finanční prostředky ve výši 63 milionů dolarů na využití hlubinné podzemní energie Země.Společnost, která plánuje vrtat do země zatím nejhlouběji vůbec, shromažďuje prostředky na realizaci projektu od roku 2020. 

Magazín Vice píše, že si Quaise Energy, startup, který si klade za cíl revoluci na trhu s geotermální energií, naposledy v únoru zajistil finanční částku ve výši 40 milionů dolarů. Cílem jeho superhlubokých děr je přístup k neomezenému množství obnovitelné energie z tepla uvnitř Země.

„Tato dotace nás přibližuje k poskytování čisté a obnovitelné základní energie,“ řekl Carlos Araque, generální ředitel a spoluzakladatel Quaise Energy. „Naše technologie nám umožňuje přístup k energii kdekoli na světě v mnohem větším množství než z větrných a solárních zdrojů, což umožní budoucím generacím prosperovat ve světě plném čisté energie.“

Geotermální energie má nízký profil ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji energie, jako jsou solární, větrná a vodní, Quaise ale věří, že je „jádrem energeticky nezávislého světa“. Tato forma energie patří mezi nejstarší zdroje energie využívané lidmi, ale představuje pouze asi 0,4 procenta čisté produkce energie ve Spojených státech, které jsou největším světovým producentem geotermální energie.

Současné geotermální elektrárny se obvykle staví v oblastech, kde se horké horniny nacházejí blízko zemského povrchu. Usnadňuje to využití přirozeného tepla naší planety a přeměnu na elektřinu poháněnou párou. Geotermální energie by ale mohla hrát mnohem větší roli při uspokojování světových energetických potřeb, pokud by rostliny měly přístup k horké hornině, která je globálně dostupná několik mil pod povrchem planety.

Quaise, spadající pod Massachusettský technologický institut, hodlá být průkopníkem této technologie s využitím elektronek známých jako gyrotrony, které vystřelují světelné paprsky o milimetrových vlnách, které jsou poháněné elektrony v silném magnetickém poli. Pomocí těchto zařízení se společnost plánuje dostat téměř dvakrát hlouběji než dosavadní nejhlubší díry, k nimž patří například ruský superhluboký vrt Kola nebo katarský ropný vrt Al Shaheen v hloubce asi 12 kilometrů.

Předchozí článekJižní Moravu spojí s Rakouskem dvě visuté lávky přes Dyji
Další článekAmerický chlapec se syndromem neučesatelných vlasů je hitem Instagramu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno