Cestování může být pro lidi s autismem nebo pro neurodiverzní osoby velmi stresující, proto většina z nich na dovolenou raději nejezdí. To chce změnit město v americké Arizoně, které obdrželo certifikát od mezinárodní organizace zaměřující se na lidi s autismem. Město Mesa je „autism-friendly“ jako jediné na světě, píše server BBC.
Až 87 % rodin s autistickými osobami nejezdí na dovolené. Podle společnosti Autism Travel, která je součástí mezinárodní organizace International Board of Credentialing and Continuing Education Standards (IBCCES) věnující se odborné přípravě a vzdělávání lidí s poruchami autistického spektra, to je hlavně kvůli tomu, že cestování je pro autistické osoby náročné. Znamená totiž většinou narušení rutiny, změny režimu nebo také spoustu hluku a celkového nepohodlí.
To se ale americké město Mesa na jihu Arizony rozhodlo změnit. S nápadem uzpůsobit město tak, aby bylo vhodné pro autisty nebo jiné neurodiverzní osoby, přišel v roce 2018 Marc Garcia, prezident tamní turistické kanceláře Visit Mesa. Po špatné zkušenosti z dovolené se svým autistickým synem se rozhodl, že se pokusí své vlastní město uzpůsobit tak, aby bylo pro cestování lidí s autismem příjemné. Provozovatelé a zaměstnanci služeb podle něj musí být lépe proškoleni v tom, jak s neurodiverzními lidmi komunikovat nebo jaké konkrétní speciální služby jim poskytovat.
Garciova turistická kancelář Visit Mesa se proto rozhodla, že své zaměstnance nechá proškolit na certifikované odborníky na práci s lidmi s autismem. Pod záštitou organizace IBCCES tak tyto certifikáty získali i lidé, kteří pracují například v pohostinství. V současnosti jsou ve městě takto proškolení lidé z více než 60 různých podniků nebo organizací, a to včetně restaurací, hotelů, ale i třeba muzeí, galerií nebo různých atrakcí.
Od roku 2019 program vyžaduje, aby pracovníci služeb školením procházeli pravidelně každý rok. Nejen, že tak organizace IBCCES ověřuje jejich znalosti, ale také pracovníkům předává nové poznatky nebo postupy v oblasti práce s neurodiverzními osobami.
Čtěte také:
- V lesích Vysočiny podle lesníků letos škodil kůrovec méně než minulé roky
- Štiku i mníky. Děti vysadily do Bíliny další ryby
- Vědci vysvětlili, jak funguje paměť u buněk. Zjištění by mohlo pomoct v boji proti rakovině
Zdroj: Wave News.