Austrálie má v plánu otevřít první útulek pro ptakopysky, kterým kvůli opakovaným lesním požárům a změnám klimatu hrozí zařazení mezi ohrožené živočichy. Zařízení pro podivuhodné živočichy, kteří jako jeden ze dvou druhů žijících savců kladou vejce, se má otevřít příští rok, bude se starat o zraněná zvířata a pokusí se také o odchov ptakopysků v zajetí. Napsala o tom agentura Reuters.

,,O ptakopyscích toho můžeme ještě hodně zjistit, protože zatím toho víme jen málo. Takové zařízení nám může pomoci, abychom nenechali toto ikonické zvíře zmizet z povrchu zemského,“ řekl Cameron Kerr, šéf spolku na ochranu přírody Taronga, který provozuje ZOO v Sydney a v Dubbo. Právě v Dubbo, které leží asi 400 kilometrů od Sydney, má malá rezervace pro ptakopysky vzniknout.

Obavy o osud ptakopysků začali ochránci přírody vyjadřovat zejména s ohledem na rozsáhlé požáry, které na konci roku 2019 a na začátku loňského roku zničily skoro 12 milionů hektarů australského území. V plamenech zemřely odhadem tři miliardy divokých zvířat. Riziko pro ptakopysky představuje i změna klimatu, protože dlouhodobá sucha snižují hladiny toků, kde toto zvíře žije.

Ptakopysk podivný je obojživelný savec, který se vyskytuje výhradně v Austrálii a na Tasmánii. Jeho fyziognomie je zcela výjimečná, protože jde o zvíře se srstí, plovacími blánami a čenichem, který připomíná kachní zobák. Jeho chov v ZOO je velmi problematický a daří se pouze v Austrálii.

Čtěte také:


Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekČeský doktorand v Helsinkách vyhrál soutěž časopisu Science. Rapuje o fyzikálních procesech v atmosféře
Další článekLesy ČR obnoví v lesích tři sta studánek a pramenů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno