Barcelona začala pracovat na ambiciózním desetiletém plánu, který má z ulic odsunout auta, uvolnit místo zeleni, chodcům a cyklistům a snížit emise.

Z jedné z hlavních ulic v silně znečištěném centrálním okrese Eixample se podle britského deníku The Guardian stane zelená zóna pro pěší a cyklisty. Na jejích křižovatkách vznikne celkem 21 odpočinkových ploch a náměstí, aby nikdo z obyvatel neměl do nejbližšího parku cestu delší než 200 metrů.

Plán za skoro 38 milionů eur počítá v příští dekádě s rychlým rozšířením takzvaných superbloků, zelených a pro pěší přátelských částí, které město začalo zavádět v roce 2016. Superbloků je zatím šest, na nejbližší roky je naplánováno dalších jedenáct, a pokud Barcelona plán zrealizuje kompletně, bude jich pět set. Ve městě, kde občané vlastní šest tisíc aut na kilometr čtverečný, je chronický nedostatek veřejného prostoru a problém je i znečištění.

Barceloně se nedaří plnit limity Evropské unie ani Světové zdravotnické organizace pro znečištění oxidem dusičitým a prachovými částicemi. Hlavní město Katalánska ale už vykročilo dobrým směrem – během jarního lockdownu otevřelo 29 kilometrů cyklostezek a 12 kilometrů chodníků a zrušilo 1300 parkovacích míst. O návrhu realizace nových zelených čtvrtí se rozhodne ve veřejné soutěži. Uzávěrka přihlášek je 17. prosince.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian.

Předchozí článekŽelvy v Turecku si užívají prázdných pláží bez turistů.
Další článekZáchranáři vysekli poklonu malému chlapci za ukázkové volání na tísňovou linku 155

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno