Belgický farmář připravil Francii o kus území. Starý hraniční kámen totiž stál v cestě jeho traktoru, a tak ho muž přemístil zhruba o 2,29 metru. Už se ale nenamáhal ho dát zpátky. Belgické i francouzské úřady celou situaci přijaly s úsměvem. V úterý o tom informovala BBC.

Vesnička Erquelinnes leží na samých hranicích s Francií a je přímo spojena s francouzskou vesnicí Jeaumont na druhé straně hranice. Jen pár kilometrů jižně se pak nachází francouzská vesnice Bousignies-sur-Roc.Udělat Belgii větší a Francii menší, to není dobrý nápad, řekl starosta Erquelinnes David Lavaux

V polích nedaleko vesnice objevil v uplynulých dnech místní historik, že jeden ze starých hraničních kamenů, které stále vymezují území mezi Belgií a Francií, není na svém místě.

Vyšlo najevo, že ho posunul traktorista, kterému stál hraniční kámen v cestě. Část francouzsko-belgické hranice, která čítá celkem 620 kilometrů, tak posunul o 2,29 metru směrem na francouzské území.

„Udělal Belgii větší a Francii menší, to není dobrý nápad,“ uvedl David Lavaux, starosta Erquelinnes, pro francouzskou televizi TF1.

Válka o hranice nehrozí, ujistila se smíchem starostka

Já byl šťastný, mou vesnici to udělalo větší. Ale starostka Bousignies-sur-Roc nesouhlasila,“ dodal se smíchem starosta. „Myslím, že bychom měli být schopni se vyhnout nové válce o hranice,“ opáčila mu se smíchem starostka francouzské vesnice Aurélie Weloneková.

Belgické úřady nyní chtějí požádat farmáře, aby vrátil kámen tam, kam patří. Pokud by se tak nestalo, případ by teoreticky mohl skončit až u francouzsko-belgické hraniční komise založené v roce 1930 a farmář by nejspíš odešel s tučnou pokutou.

Posunutý hraniční kámen pochází z roku 1819, o rok později byla současná hranice ustanovena dohodou z Kortrijk, pět let po Napoleonově porážce u Waterloo.

Foto: BBC.

Čtěte také:

Zdroj: BBC, Novinky.

Předchozí článekPět nových tůní prospěje lesům na Bruntálsku
Další článekBratři rozdělení covidem. Ola a Pontus se už rok scházejí na hranici Norska a Švédska

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno