Už od 60. let minulého století vědci vědí, že ptáci zpívají v různých nářečích podle toho, kde žijí. Jen napříč San Franciskem zachytili ornitologové už v té době 10 různých dialektů. V poslední době ale ptačí zpěv ve městech překrývá konstantní šum z dopravy a městského ruchu.

Letos v březnu, kdy kalifornskou oblast Bay Area paralyzoval lockdown, napadlo docentku behaviorální evoluce a fylogenetiky Elizabeth Derryberryovou, jak by asi zněli ptáci bez tohohle šumu a jestli je na jejich projevu něco jinak. Vědkyně analyzovala pět let staré záznamy zpěvu strnadce bělokorunkatého a porovnala je s těmi, které s kolegy pořídila ve ztichlých ulicích San Franciska letos v dubnu a květnu.

Jak vědci popsali zpravodajskému webu Citylab, zpěv strnadců se změnil. Nebyl hlasitější, i když byl v prázdných ulicích mnohem patrnější, byl prý hlavně víc sexy. Ptáci byli podle vědců schopni vyjádřit víc, protože nemuseli tolik křičet, aby se navzájem slyšeli. Samci strnadců, kteří žijí v rušných městech, musí podle pozorování zpívat třikrát hlučněji než jejich kolegové na venkově. Musí prý taky volit kompromis – aby se jejich písně nesly dostatečně daleko, nemohou být tolik pestré.

Teď, když bylo ve městech ticho jako nikdy předtím, se ve zpěvu strnadců objevily nové melodie a trylky a obyvatelé San Franciska mohli zaslechnout až čtyřikrát víc zpěvu než kdy dřív.

Už jste četli?

Zdroj: Wave news.Foto: Lyle Rains,Flickr,CC BY-NC-SA 2.0,©

Předchozí článekFotograf zachytil upřímné reakce žen, když jim řekl, že jsou krásné
Další článekPrávě teď je poslední šance přihlásit oblíbenou alej do boje o titul Alej roku 2020

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno