Maida Bilalová vydržela bití i nátlak, když spolu s dalšími ženami ze své vesnice po více než 500 dnů fyzicky střežily bosenskou řeku Kruščica před stavbou malé vodní elektrárny. Nyní za svůj neúnavný boj získala „ekologickou Nobelovu cenu“. Informovala o tom agentura Reuters. 

Čtyřicetiletá Bilalová se stala letošní evropskou laureátkou Goldmanovy ceny udílené jednotlivcům za ochranu životního prostředí. Její snažení skončilo před půldruhým rokem, kdy bylo zrušeno povolení pro stavbu sporné přehrady. Nyní Bilalová agituje proti dalším chystaným vodním elektrárnám v balkánské zemi.

V létě 2017 zabránila s vesničany těžké technice v přejezdu dřevěného mostu na cestě na staveniště s odůvodněním, že přehrada zničí místní životní prostředí. ,,Bránili jsme řeku 503 dní, fyzicky 24 hodin denně,“ řekla Bilalová agentuře Reuters. ,,Když to bude zapotřebí, budeme ji střežit dalších 5300 dní,“ dodala.

a group of people standing in front of a crowd: Protest against construction of hydroelectric power plant in Zenica
Foto: © Reuters/DADO RUVIC

Bilalová uvedla, že přestála útok policie, která ji podle ní násilím odvlekla za rušení veřejného pořádku. Nevzdali se a poté, co bylo stavební povolení v prosinci 2018 zrušeno, byl podle ní onen dřevěný most pojmenován.

,,Přišla jsem o práci, přišla jsem o přátele, mou dceru ve škole šikanovali,“ řekla Bilalová, povoláním ekonomka. ,,Lhala bych, kdybych řekla, že to bylo snadné, ale nakonec jsem to dokázala navzdory tomu všemu. Mám dceru a nechci, aby, až vyroste, čelila stejným problémům jako její matka.“

a close up of a hillside next to a body of water: River Bosna is seen in village Lasva near Zenica
Foto: © Reuters/DADO RUVIC

Bosna, která je známá svými nespoutanými horskými řekami a neporušenou přírodou, v posledních letech zažila boom malých vodních elektráren, kterých je ve fázi dokončení, stavby nebo projektování celkem 454. Podle úřadů jde o součást snahy vyrábět více elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Vedení jedné ze dvou částí země – bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny, v níž se nachází řeka Kruščica – v dubnu navrhlo zákaz stavby malých vodních elektráren. Zákon musí schválit tamní parlament, což podle Reuters může ovšem trvat celé roky.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekLékaři jim tvrdili, že se jejich syn nedožije druhých narozenin. Braden bojoval a teď slaví obrovský úspěch
Další článekNevyhazujte spotřebiče, nechte si je opravit. Vznikla první kamenná Opravárna, chce změnit myšlení lidí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno