Podle učitelek jsou děti ke konci vyučování ve stresu kvůli pozdním příchodům rodičů. Problém ovšem sahá hlouběji.

Foto: David Mark

Britská základní škola Holy Trinity ve městě Gravesend se rozhodla, že skoncuje s pozdními příchody rodičů. Pravidelně se prý stává, že rodiče své děti přijedou vyzvednout mnohem později, než by měli.

A tak za každý 5 minut zpoždění rodič zaplatí symbolickou pokutu, 1 libru. Nová školská politika také hlásá, že rodiče musí děti vyzvednout do 16:00 (vyučování končí 15:40). Pokud se tak nestane, musí to učitelé nahlásit vedení školy.

Podle učitelek totiž děti zažívají stres. Před koncem vyučování na dětech vidí, že jsou roztěkané a mají strach z pozdního příjezdu. Když rodiče přijedou pozdě, dítě se bojí, že se jim něco stalo. „Pravidelně se nám stává, že rodiče některé dny mají zpoždění přes 30 minut“ řekla ředitelka školy Denise Gibbs-Naguar pro BBC.

Samozřejmě škola uznává, že pokud rodiče budou mít zpoždění kvůli pochopitelné a nečekané události, pokuta jim bude odpuštěna. Nejdřív rodiče dostanou tři napomenutí, potom následuje pokuta.

Já jsem pátrala po tom, jak to máme v Česku.

Ministerstvo školství vydalo pro mateřské školy toto doporučení: Pokud dojde k pozdnímu převzetí dítěte po ukončení provozní doby, má mateřská škola povinnost informovat zákonné zástupce o tom, že se jedná o narušení provozu mateřské školy. V případě, že dojde k opakovanému narušení provozu mateřské školy, může ředitel po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání.

Jenže tenhle problém je možná zakořeněný trochu hlouběji. V minulosti děti jezdily do škol vlakem, autobusem, nebo se chodilo pěšky. A nebyly to zrovna krátké vzdálenosti. Večer se celá rodina sešla doma.

V dnešní době plné aut, pohodlí a vymožeností, můžeme vidět každé ráno před školou narvaná parkoviště, troubící auta, nervózní rodiče kvůli zpoždění a hulákají děti lítat mezi auty. A možná to souvisí i se strachem rodičů pustit dítě z dohledu. Vozí ho do školy a ze školy. Na kroužky a z kroužků zase domů.

Jenže i tady dochází k tomu strachu. Jenže tentokrát ze strany dítěte, že se rodiče zase opozdí. Nervózní jsou učitelky, když čekají s dětmi v družině, nebo ve školce. Smutné je i dítě, které samo čeká před školou.

Úvodní foto: David Mark

Předchozí článekV Dánských školách mají hodiny empatie.Přínos pro děti je fantastický.
Další článekKonec strachu! Děti s autismem si konečně mohou v klidu zajít do kina na pohádku.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno