Každodenní zvuky z okolí, jako je třeba mlaskání, polykání nebo žvýkání, je přivádí doslova k šílenství. Jde o lidi, kteří trpí misofonií, tedy formou snížené zvukové tolerance. Výzkum vědců z Newcastle University ve Velké Británii teď odhaluje příčinu jejich problému. Podle výsledků, kterým se věnuje zpravodajský Guardian, mají totiž někteří lidé silnější vazbu mezi částí mozku, která zpracovává zvuk, a tou, která ovládá ústa a krk.

Někomu zvuky druhých při jídle nevadí, někomu jsou nepříjemné, pro část populace jsou ale natolik iritující, že u nich mohou vést k úzkostem, nebo dokonce agresi. Studie uveřejněná v časopise Journal of Neuroscience se snaží rozklíčovat to, jak a proč tento stav vlastně vzniká.

Vědci zkoumali reakce, které u lidí s misofonií nastaly po přehrání některého ze „spouštěcích zvuků“. Zjistili, že se po poslechu takového zvuku u zkoumaných dobrovolníků nadmíru zapojila právě část mozku, která kontroluje pohyb úst a krku.

Podle týmu výzkumníků mohou takové zvuky aktivovat zrcadlový neuron. Někteří lidé tak mohou cítit nutkání napodobovat zvuky, které slyší. Vědci teď věří, že jejich zjištění pomohou v budoucnu nalézt pro lidi s misofonií účinnější terapii.

Předchozí článekVelká Británie se pokouší snížit oxid uhličitý v atmosféře. Pomoci má celonárodní projekt
Další článekLesy ČR obnovily epidemií přerušené pracovní Dny za obnovu lesa

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno