Norberta a jeho ženu Vivien pohled na rodiny hladovějící kvůli pandemii připravoval o spánek. Proto se manželé Bangovi rozhodli přeměnit své budapešťské bistro Kis Kulacs v útočiště solidarity.

Pandemie je přinutila zavřít podnik, ale přesto alespoň jednou do týdne rozehřejí trouby, aby bezplatně podávali potřebným teplé jídlo a rozdávali základní potraviny, píše agentura AFP.

Navzdory skutečnosti, že ekonomika upadla do recese, poskytlo Maďarsko podnikům jen omezenou podporu. Statisíce lidí zůstaly bez práce a fronty před bistrem Bangových Kis Kulacs se prodlužovaly na stovky metrů.

,,Jsme jedinou restaurací v centru Budapešti, která poskytuje jídlo zdarma,“ vysvětlila AFP pětatřicetiletá Vivien, zatímco nakládala kouřící ragú z pánve do misek s těstovinami, připravenými k zabalení.

,,Letos jsme se o Vánocích zřekli dovolené u příbuzných. Nemohli jsme spát, protože jsme věděli, že lidé nemají co jíst,“ uvedla.

Manželský pár koupil podnik před dvěma lety, a než udeřil koronavirus, pořádal v něm také populární malé koncerty. Nyní místo lovu zákazníků a turistů změnili zaměření.

,,Viděli jsme sem přicházet tak mnoho rodin s dětmi, že jsem slíbil, že jim budeme i nadále pomáhat. Za každou cenu,“ svěřil se 48letý Norbert.

V davu je hodně lidí, kteří říkají, že vinou pandemie přišli o práci, jako například Cecília Jakabová, 37letá svobodná matka tří dětí, která uklízela kanceláře, než ji i s 49 dalšími kolegy a kolegyněmi propustili. ,,Už nedokážeme platit účty, ale díky Norbimu a Vivi se alespoň moje děti mohou dosyta najíst,“ podotkla.

,,Pomáhá nám jen soukromý sektor, anebo jednotlivci,“ postěžoval si Norbert Bango. Od úřadů, ať státních či místních, nedostal žádnou pomoc. Přesto ve svém podniku v posledních měsících rozdal desítky tisíc jídel.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekLiberecká Archa přijala loni rekordních 1800 zvířat. Zachránila sraženého jeřába i otrávené káně
Další článekV Egyptě objevili archeologové 3000 let staré pohřebiště. Objev podle nich přepisuje historii místa

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno