Každoroční populární soutěž Dance Your Ph.D. (Roztanči svůj doktorát) vyhrál tým z Helsinské univerzity v čele s českým studentem Jakubem Kubečkou. Díky rapu a originální taneční choreografii na téma Vytváření, struktura a stabilita atmosférických molekulárních klastrů porazili dalších 40 soutěžících z celého světa. Informuje o tom časopis Science, který pozoruhodnou interpretační soutěž pořádá.

Studenti Vitus Bessel, Ivo Neefjes a iniciátor nápadu Jakub Kubečka z týmu Helsinské univerzity si teď za vítězství v kategorii fyzika, i jako absolutní vítězové soutěže, rozdělí 2000 eur. „Naším cílem bylo ukázat všem nevědeckým mudlům, že věda může být zábavná, bláznivá a vzrušující,“ říká Kubečka pro magazín Science. Rap o molekulárních klastrech v atmosféře na základě výsledků Kubečkovy doktorské práce vedle originálního tance studentů doplnily i záběry z dronů a počítačová animace.

Soutěž Dance Your Ph.D. založil v roce 2008 vědecký novinář John Bohannon. Ten chtěl pomoci vystresovaným doktorandům, kteří se připravovali na obhajoby. V rakouském Institutu molekulární biotechnologie proto začal pořádat populární soutěž v tanci, který by nejlépe vystihl témata plánovaných doktorských prací.

Jakuba Kubečku k účasti inspiroval jeho kamarád, který se do finále interpretační soutěže dostal před několika lety. Podařilo se mu přesvědčit i své dva kolegy a pro klip složil hudbu a napsal text. Zkušenosti s vystupováním stihl nasbírat i ve finále podobně pojaté soutěže Science slam Masarykovy univerzity v Brně, a jak dodává pro web Ars Technica, nakonec překonal i trému z rapování. „Jako přípravu před nahráváním jsem měsíc v kuse běhal se sluchátky a přehrával si doprovodnou hudbu minimálně třicetkrát denně, aby se mi dostala pod kůži. Zdály se mi o tom i sny,“ uvádí.

Kvůli opatřením v souvislosti s pandemií však museli studenti většinu záběrů natáčet venku. „Byli jsme tak moudří, že jsme se rozhodli natáčet klip v košilích s krátkými rukávy, takže ve finském počasí jsme fakt trpěli,“ směje se Kubečka.
Ve třináctém ročníku soutěže se tradičně bojovalo o vítězství ve čtyřech kategoriích – fyzika, chemie, biologie a sociální vědy. Organizátoři klání také uvádí, že výhra studentům zajistí slávu „ve světě geeků“.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekSvět dojala fotka z nemocnice. Vznik jejich lásky dokazuje, že nezná hranice ani v době pandemie
Další článekAustrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno