Který vánoční film byl první? Pokud si myslíte, že je to Život je krásný (Wonderful Life) z roku 1946, jste asi padesát let pozadu. První známý vánoční film a vůbec první vystoupení Santa Clause na obrazovce se totiž datuje do roku 1898.

Tento ani ne dvouminutový snímek přišel na samém začátku filmové éry z Velké Británie. Krátký film ukazuje, jak dobře byly už na konci 19. století zavedené všechny klasické santovské úkoly. Santa s vánočním stromkem sestupuje z komína a nechává v domě hračky pro spící děti. V moderní době už s sebou stromeček nenosí, ale nechává dárky pod tím, který je na místě připravený. Kromě tohoto malého detailu se zdá, že se vánoční zvyklosti příliš nezměnily. Jen možná novodobý Santa je o něco kulatější a veselejší.

Režisérem byl průkopník rané éry filmu jménem George Albert Smith. Použitý kamerový trik byl v dané době revoluční. Podle magazínu Deadline byl Santa Claus jedním z prvních pohyblivých snímků obsahujících to, co nazýváme „paralelní akce“. Jinými slovy, umožnil divákům spatřit zároveň Santu přijíždějícího na střechu domu a scénu z dětského pokojíčku. Pro tehdejší publikum to muselo být naprosto strhující, filmy byly v té době zcela novým médiem.

Může překvapit, že i když jde o britský film, nenazvali ho Father Christmas (Otec Vánoc či Vánoční dědeček), ale použili americkou verzi této vánoční postavy. Možná už tehdy cílili na americké publikum. Jelikož tento film vyšel v roce 1898, znamená to, že Santa Claus je oficiálně vůbec nejstarší filmovou postavou. Asi o dva roky přestihl Sherlocka Holmese a o více než dvacet let Drákulu. Díky YouTube kanálu Zenobyte se na něj můžete podívat přímo tady.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekMokřady a tůně na Podblanicku čeká obnova. Cílem je lepší zadržování vody v krajině
Další článekOrli královští na jihu Moravy letos vyvedli 11 mláďat

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno