Čtrnáctiletý Etiopan Adan Hussein Dida začal vyrábět elektřinu z bioplynu a dodává ji do osmi domácností. Od každé za to požaduje v přepočtu 18 korun měsíčně.

Dida je žákem osmého ročníku školy v Tule a elektřinu vyrábí na dvoře domu svých rodičů. V jámě hluboké dva metry nechává rozložit zvířecí výkaly a díky svému důvtipu dokáže vyrobit elektřinu pro osm domů v jihoetiopské oblasti Borana, která je součástí státu Oromie.

Jak informovala zpravodajská stanice BBC, mezi místními lidmi převládají pastevci závislí na svém dobytku. Kvůli mimořádnému suchu se ale mnozí ocitli v bídě.

Adan penězi vydělanými za elektřinu podporuje svou rodinu. ,,Jsem hrdý na to, co jsem dokázal. Lidé říkají, že ušetří za baterky. Jejich děti si mohou doma číst a nečekat s úkoly na další den,“ řekl Adan.

Učitel Boru Sora řekl, že se chlapec chystá projekt rozšířit, i když se kvůli špatnému stavu cest s obtížemi dostává do města na nákup potřebného materiálu. ,,Má zájem o novinky, kromě bioplynu zkoušel i jiné věci – opravovat rádia a další elektroniku. Sestavil letadlo, které uletělo 100 metrů,“ řekl Sora. Adan má v úmyslu jít studovat techniku na novou univerzitu ve městě Jebelo.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekMajitelka se po 12 letech setkala se zatoulanou fenkou
Další článekZtracená kočka se našla po sedmi letech. Za majiteli cestovala přes celou zemi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno