Nejlidnatější země na světě v poslední době omezuje výrobu, prodej a používání jednorázových plastů. Zmizí igelitové tašky i plastová brčka.

Právě Čína už roky zápasí s odpadem, který vyprodukuje 1,4 miliardy obyvatel. Je to země, která patří k největší výrobce plastu. Největší skládka v zemi, která má rozlohu zhruba stovky fotbalových hřišť, už je zaplněna – o 25 let dříve, než bylo plánováno.

Foto: Ilustrační Foto: pexels.com

Jednorázové plasty už nebudou k dispozici.

Národní komise pro rozvoj představila svůj nový plán. Ve všech velkých městech bude platit zákaz používání jednorázových igelitových tašek už od konce tohoto roku. Do roku 2022 pak Čína chce zákaz rozšířit do všech ostatních měst. Výjimkou budu trhy, kde se prodávají čerstvé produkty. Tam mohou lidí své výrobky do igelitových tašek balit do roku 2025.

Stát ovšem zakáže další jednorázové plasty, brčka! Od konce tohoto roku tak v restauracích nedostanete plastové brčko. Z řetězců rychlého občerstvení a dalších míst budou zároveň stahovány další jednorázové plasty. Do roku 2025 by měla každá restaurace zredukovat výrobu a poskytování plastových výrobků o 30%!

Foto: Profimedia.cz

Čína také zakázala dovoz plastového odpadu.

Členské země Evropské unie oficiálně potvrdily zákaz plastových výrobků na jedno použití loni v květnu. Opatření se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy.

Z asijských zemí oznámilo Thajsko, že od příštího roku zcela zakáže jednorázové igelitové tašky. Stejný zákaz začnou letos v červnu vymáhat také úřady v obchodních domech, supermarketech i na tradičních tržištích v indonéské metropoli Jakartě, uvedl web Idnes. cz.

Zdroj: Idnes.cz, ČTK. Úvodní foto: pexels.com

Předchozí článekJon Bon Jovi otevře už třetí restauraci, kde se mohou najíst ti, kteří by jinak hladověli.
Další článekParta puberťáků svým chováním servírce vyrazila dech. Ještě to není ztracené.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno