To, k čemu došlo v Číně, se nyní potvrzuje i v Itálii. Koronavirus se skutečně podepisuje na kvalitě ovzduší oblastí, které jsou virem postiženy nejsilněji. Dokládá to postupně slábnoucí koncentrace oxidu dusičitého v severních regionech Itálie.

Itálie po Číně převzala smutnou štafetu epicentra onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem. Země hlásí již téměř 30 tisíc nakažených a počet nových případů každý den stoupá. Itálie v současné době zavedla přísná opatření, lidé jsou v karanténě. Vzájemný kontakt je omezen na minimum.

Mezi všemi těmito špatnými zprávami, je ale aspoň jedna částečně pozitivní. V Itálii začíná docházet ke snižování koncentrace emisí v ovzduší. Děje se tak v problematické oblasti severní Itálie, jak ukazují mapové snímky zveřejněné Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

„Zvlášť zřejmý je pokles emisí oxidu dusičitého nad Pádskou nížinou v severní Itálii. Přestože v údajích může dojít k nepatrným odchylkám v důsledku oblačnosti a měnícího se počasí, jsme přesvědčeni, že snížení emisí, kterého jsme svědky, se časově shoduje s opatřeními v Itálii, které se podepisují na menším provozu a nižší průmyslové činnosti,“ uvedl v tiskovém prohlášení Claus Zehner, manažer mise satelitu Copernicus Sentinel-5P, který mapuje látky znečišťující ovzduší v globálním měřítku.

Podobný vývoj zaznamenali vědci z NASA také v Číně. 

Šíření koronaviru také zpomalilo čínskou ekonomiku a to přispělo k úbytku oxidu dusičitého, ale i k poklesu toxických plynů, které vypouštějí auto a továrny.  

Čtěte také:

Úvodní foto: ESA

Předchozí článekČeši zachraňují louky a lesy. Ochráncům lidé věnovali statisíce, aby vdechli přírodě nový život.
Další článekŠpanělsko tleská. Lidé vyšli na balkon, aby vzdali hold svým zdravotníkům a prodavačkám.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno