Soud to v lednu 2020 konečně potvrdil a navíc nařídil Peru vytvořit přísné ochranné pásmo! Domorodci tak uchránili svoje území před lidskými predátory. Před ropnými barony, kteří si brousili zuby a vrtáky. Je definitivně vyhráno! Domorodci slaví!

A ropné společnosti nesmí v dané oblasti hledat ani ložiska. Informuje o tom agentura Reuters.

Foto: Facebook/Parque Nacional Sierra del Divisor – Perú

První soudní spor se objevil už v roce 2017. Domorodci tehdy žádali vládu, aby zrušila povolení pro tři ropné parcely. Jednalo se o region Loreto. Peruánský ministr pro energetiku plánoval postavit ropné zóny v národním parku Sierra del Divisor, který patří domorodým lidem žijící v dobrovolné izolaci. Místo bylo ovšem vyhlášené jako Národní park už v roce 2015. Jde o rozlohu 1,3 miliónů hektarů, která je tvořená převážně pralesy. Národní park obývají domorodci, ale i vzácní živočichové.

Letos soud nařídil Peru, že musí vytvořit přísné ochranné pásmo. Stát také musí zakázat ropným společnostem těžit a hledat ložiska ropy. „Je to historický milník. Je to u nás poprvé, kdy zvítězili domorodí lidé, kteří žijí v dobrovolné izolaci nad ropnými společnostmi,“ řekla Maritza Quispe, právnička.

Už několikrát v minulosti domorodci za svá území bojovali. Od roku 2011 mají domorodci „právo přednostní konzultace“, díky kterému se mohou vyjádřit k oficiálním rozhodnutím, které můžou ovlivnit život jejich komunit.

Foto:Twitter @WAOResistencia

Zdroj: Reuters.

Předchozí článekČeši vymysleli opalovací krém, který zachraňuje životy albínům v Africe.
Další článekTresty za týrání zvířat se přece jenom možná zpřísní! Návrh přijal senát!

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno