Dánská Human Library je unikátní platformou sociálního učení, která vypráví inspirující příběhy skutečných lidí. Knihami jsou právě oni samotní. Například životní příběh Anderse Fransena je obdivuhodný. Sedmatřicetiletý muž je slepý, žije s vadou sluchu a trpí vzácným genetickým postižením, které snižuje schopnost pocení.

„V mém běžném životě je těžké spojit se s jinými lidmi. Cítím, že mají strach z věcí odlišných od toho, na co jsou zvyklí,“ řekl webu Euronews. Fransen přibližně jednou za týden v knihovně veřejně vypráví svůj životní příběh.

„Do Human Library chodím, protože chci ostatní seznámit s mým stavem a ukázat, že jsem také člověk,“ vysvětluje muž, který se pravidelně stává živoucí knihou. V jeho katalogu jsou tři „knižní tituly“. Jeden z nich má název Speciální hendikep.

Dánská Human Library vznikla v roce 2000 a poprvé se prezentovala na tamním, v současnosti už kultovním hudebním festivalu Roskilde. Od té doby se projekt rozšířil do dalších osmdesáti zemí. Každoročně tak po celém světě „publikuje“ tisíce životních příběhů.

„Hledali jsme lidi bez domova, nezaměstnané, s depresemi a jinými psychickými onemocněními, fyzickým postižením a podobně, kteří nás mohou vzdělávat,“ vysvětlil Ronni Abergel, spoluzakladatel a výkonný ředitel neziskové organizace.

Pro charitativní společnost teď pracují tisíce dobrovolníků, pořádají pravidelné akce ve školách, firmách i na dalších místech. V těchto dnech také vzniká mobilní aplikace, která má propojit čtenáře s „lidskými knihami“ ze všech koutů světa.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekVe Francii bude od ledna zakázáno balit ovoce a zeleninu do plastu
Další článekPodnikatelka objevila nové černé zlato. Z použitých pneumatik dělá dlažební kostky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno