Koše plné jídla! Právě to nedalo spát dvěma dětem na Ukrajině. Dnes už 14- letí žáci před čtyřmi lety na vlastí oči viděli, jak jejich spolužáci zbytečně plýtvají jídlem. Děti bezmyšlenkovitě vyhazovaly spoustu jídla do koše. Uvědomili si, že nikdo v okolí na tom nevidí nic zvláštního a už vůbec netuší, jak jinak by se s potravinami dalo zacházet.

A tak se Nikita a Sofia-Khrystyna rozhodli jednat a vzít zodpovědnost do svých rukou.

„Tehdy se nikdo na Ukrajině nezabýval organickým odpadem. Nikdo nekompostoval a tak jsme se rozhodli, že budeme první,“ říká Nikita.

Všechny školy na Ukrajině tak vybavili kompostéry.

Peníze na první kompostér ve vlastní škole získali z veřejné sbírky. Zbytky potravin se v něm přemění na organické hnojivo za 9 měsíců. Prospěšné může být právě ve školních zahrádkách.

Za čtyři roky práce dodali kompostéry do stovek škol napříč Ukrajinou a studentům navíc udělali přednášku, jak s nimi pracovat.

Cíl mají velký a je stále ještě daleko.Nikita a Sofia-Khrystyna chtějí, aby každá z 18-tisíc škol bych schopná samostatně kompostovat!

A to už je pořádný cíl!

Foto: Joke vander Leij z Pixabay 

Mladá generace na Ukrajině neví nic o třídění odpadu. Když je to budeme učit od dětství, pochopí to lehce a třídit odpadky budou automaticky,“ myslí si  Sofia-Khrystyna.

Hurá do toho!

Předchozí článekV Kongu se vyléčila i poslední pacientka s ebolou. Šíření nemoci končí.
Další článekJe mu 100 let a porazil koronavirus. Číňan je nejstarším člověkem, který se uzdravil.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno