Italce Annunziatě Murgii bylo sedm let, když vypukla druhá světová válka. Kvůli globálnímu konfliktu nemohla dokončit základní vzdělání. Ve svých devadesáti letech se proto nyní rozhodla, že do školy nastoupí znovu. Do lavic tak usedla se studenty, kteří jsou stejně staří jako její vnoučata.

„Ráda se učím, vždycky mě to bavilo,“ řekla podle deníku Il Messaggero. „Ale když vypukla válka, všechno se pro mě změnilo. Musela jsem jít pracovat, abych pomohla rodině. Tehdy mohli studovat jenom ti, kteří měli peníze,“ vysvětlila.

Murgia se v průběhu života vzdělávala sama. Ráda četla knihy, mezi její záliby patří hlavně historie a hudba. „Vždycky jsem milovala historické knihy, také proto, že jsem velkou část dějin, o nichž se v nich píše, zažila. Viděla jsem následky první světové války a prožila druhou,“ pokračuje.

Foto: The Guardian.

Devadesátiletá žena je podle místní učitelky Mariny Piliy velmi zapálenou a angažovanou žákyní. „Přestože má určité potíže se sluchem a včera nebyla kvůli pádu v nejlepší formě, aktivně se účastní výuky, zejména dějepisu,“ řekla.

Škola na Sardinii, kterou Murgia navštěvuje, se hlavně věnuje vzdělávání dospělých. Studují v ní ale i mladší, kteří potřebují opakovat školní zkoušky. Průměrný věk žáků je 40 let, nejmladší spolužačce Murgii je 16 let. Dosud nejstarší ženou, které ve škole závěrečné zkoušky skládala, byla v roce 2016 sedmaosmdesátiletá žena.

„Často jsou to ženy, které si obnovují vzdělání po narození dětí, nebo lidé, kteří nikdy nezískali maturitu a potřebují ji pro práci, protože je to minimální požadavek na vzdělání,“ vysvětluje Pilia.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News, The Guardian.

Předchozí článekPrůzkum: Tři čtvrtiny lidí dávají přednost tuzemským potravinám
Další článekHluchá kočka brázdí s páníčkem na kole ulice Londýna

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno