Centralizovaný rozvod elektřiny nemusí být v Africe jediný možný systém a cesta k získání energie z obnovitelných zdrojů. Příkladem mohou být některé komunity v Malawi, kde žijí bez elektřiny více než tři čtvrtiny z 20 milionů obyvatel, napsala agentura Reuters.

Situace v Malawi překonává běžný stav v Africe, v níž je bez přístupu k elektřině v průměru zhruba půlka obyvatel.

Vesnice v malawiské oblasti Ndawambe mají k dispozici malou solární elektrárnu, díky níž pracují mlýny kukuřice a továrna na slunečnicový olej a která umožní jednomu z místních svářečů rozšířit výrobu.

Podle odborníků jsou solární elektrárny pracující na úrovni vesnic pro elektrifikaci odlehlých afrických oblastí slibnější než konvenční sítě, jež do takových míst většinou nedosahují, dávají přednost bohatším oblastem a často elektřinu vyrábějí z fosilních paliv.

,,Mně tento projekt pomáhá,“ řekl svářeč Bartholomew Soko. Hodlá díky němu rozšířit svou výrobu na dveřní zárubně, televizní stolky, stojany na schnutí nádobí i na jízdní kola, která nyní spravuje. ,,Když se dostane elektřina i jinam na venkov, pomůže postiženým k soběstačnosti,“ řekl Soko, který je po dopravní nehodě invalida a pohybuje se na vozíku.

Projekt Sitolo v Ndawambe zavedl elektřinu k 700 lidem ve třech vesnicích. Místní pěstitelé už nemusí jezdit se svou kukuřicí ke vzdáleným mlýnům ani se slunečnicovými semeny do stáčírny oleje.

Pěstování slunečnic se věnuje Brenda Limbikaniová. Říká, že tuto plodinu zde lidé nikdy nepěstovali. ,,Když je tady ale teď lis, seje ji stále víc lidí, letos je jich víc než kdy jindy,“ řekla.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekOchránci přírody a žáci vysadili na jaře v Poodří více než 300 stromů
Další článekNikdy není pozdě. Žena se v šedesáti letech stala letuškou

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno