Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, informovala o tom agentura Reuters.

Patnáct želvích samců se zúčastnilo rozmnožovacího programu na ostrově Santa Cruz. Úsilí ochranářů bylo úspěšné a od 60. let minulého století se v programu podařilo zplodit přes 2000 želvích potomků. Diegův sexuální apetit přitom hrál zásadní roli, protože podle odhadů se jen jemu podařilo zplodit na 800 potomků.

Program na počátku tohoto roku skončil, a Diega proto v pondělí vypustili do volné přírody na rodném ostrově Espaňola, který je stejně jako Santa Cruz součástí Galapág. Připojil se k 2000 jedincům tamní želví populace, která podle zoologů ze 40 procent nese jeho geny.

Diego nyní váží asi 80 kilogramů, měří 90 centimetrů na délku a 1,5 metru na výšku.

„Patnáct želv z Espaňoly včetně Diega se vrací domů po desítkách let rozmnožování v zajetí, kterým zachránili svůj druh před vymřením. Jejich ostrov je přijímá s otevřenou náručí,“ uvedl na twitteru ekvádorský ministr životního prostředí Paulo Poaňo Andrade.

Správa Galapážského národního parku má za to, že Diego byl odchycen před 80 lety vědeckou expedicí. Poté byl nějaký čas v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu. Ještě před 50 lety žili na Espaňole pouze dva samci a 12 samiček jeho poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, jinde tyto vzácné želvy nežijí.

Původně bylo na Galapágách 14 poddruhů želv sloních. Dva poddruhy již vyhynuly. Naposledy v roce 2012 uhynul poslední zástupce poddruhu chelonoidis nigra abingdonii (želva sloní pintská), který nesl jméno Osamělý George. Ekvádorští vědci ale později objevili v kráteru jedné z galapážských sopek několik míšenců, kteří nesou shodnou DNA s želvou jako Osamělý George.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK

Předchozí článekAmerický středoškolák celou noc uklízel nepořádek po protestech. Odměna od místních ho dostala do kolen
Další článekMysleli si, že vyhynula. Vědci mají z objevu vzácné modré včely obrovskou radost

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno