Jen se solární energií a bez vymožeností moderního světa, bez aut i bez televize žije nyní přes 70 lidí v obci Matavenero, kterou před třemi dekádami založila uprostřed lesů na severozápadě Španělska komunita hippie. Tato ekovesnice má vlastní školu, pekárnu i doktora, a i když se zcela neuzavírá před světem, jen málo Španělů o ní kdy slyšelo, napsal deník El Confidencial. 

V obci Matavenero, která leží v provincii León uprostřed hor, vyznávají dávné heslo hippie komunity Make Love Not War (Milujte se, neválčete). Podle deníku El Confidencial mají také nejvyšší porodnost v provincii León, která má ale na španělské poměry porodnost nízkou.

Komunita vítá s otevřenou náručí návštěvníky, kteří mohou strávit až deset dní v jejím domku pro turisty, musí ale dodržovat místní pravidla. Nesmí přijet autem ani na motorce, povoleno je kolo. V obci nevládne žádná hierarchie, všechno patří všem. Tamní domácí pekárna peče chleba i sladkosti pro celou obec, která má i knihovnu a bar.

Komunita pořádá také letní kurzy, v nichž se lze seznámit s tím, jak se peče domácí chléb či staví dům ze dřeva. Šikovní návštěvníci mohou pořádat vlastní kurz a naučit něco ostatní.

Ekovesnici Matavenero spoluzakládal v roce 1989 tehdy třiašedesátiletý Němec Ulrich Wuttke, jemuž učarovala tamní příroda. Dnes v ní žijí lidé ze Španělska, Dánska, Francie, Brazílie, Polska, Rakouska či Německa.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekHasič zachránil nabouraného vrabce masáží srdce
Další článek,,Snažíme se tím šetřit životní prostředí.“ Studenti z Prahy vyrábějí unikátní jedlé kelímky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno