Stavba soběstačných a ekologických městeček a vesnic je stále větším tématem. V Holandsku by měla vzniknout vesnice, která bude shromažďovat a uchovávat vlastní zásoby vody a energie, pěstovat vlastní jídlo a následně také sama zpracovávat prakticky všechen svůj odpad.

Jak na to?

Za projektem stojí James Ehrlich. Ten investoval vlastní peníze a čas do budování nové ekologické vesnice. Koncept zaujal nejen veřejnost, ale i odborníky. Vlastní farmy, ovocné sady a pole v bezprostřední blízkosti ekologických domů by měly být zdrojem obživy místních obyvatel. Vyprodukovaný odpad se zase bude využívat jako krmení pro ryby, které budou součástí místní vodní kultury.

Domy budou umět filtrovat dešťovou vodu, zato však nebudou mít příjezdovou cestu ani garáž. „Operační systém“ vesnice budoucnosti bude využívat umělé inteligence ke spravování systému obnovitelné energie, produkce jídla, zásob vody i zpracování odpadu současně. Domy jsou tedy navržené bez parkovacích míst, aby tak budoucí obyvatelé využívali kol nebo chodili pěšky. Zavedena bude autobusová linka, která obyvatele doveze do blízkého městečka Almere či Amsterdamu.

James Ehrlich založilv roce 2016 společnost ReGen Villages. Jejích hlavním cílem je změnit způsob myšlení lidí o bydlení, rozvoji či dopravě. „Máme možnost vytvořit sousedství, které bude fungovat tak, jak by opravdu mělo. A to díky přírodním zdrojům,“ řekl James.

 V plánu je stavba vertikálních skleníků, které ušetří spoustu místa a přitom zajistí obživu. Celkem vznikne 203 nových domků. „V posledních několika letech jsme si všimli, že se trh opravdu přesunuje a lidé se snaží z měst uniknout. Města jsou čím dál dražší a kvalita života se zároveň s rostoucími cenami zhoršuje. Přestože mladí lidé chtějí žít ve velkých městech, pravdou je, že si to vlastně nemohou dovolit. Proto věřím, že tento způsob bydlení bude jednou budoucností a stane se příjemným způsobem života mimo přelidněné město,“ dodává Ehrling.

Foto: Facebook – ReGen Villages

Zdrojem vody bude převážně dešťová voda, které by měl být dostatek díky častým dešťům. Město by se zároveň mělo prakticky obejít bez dovozu potravin, protože velkou plochu budou pokrývat úrodná pole se spoustou plodin a volný chov drůbeže a ryb.

K rozkladu odpadu bude sloužit systém s názvem „Živý stroj“ využívající rostliny a stromy, které zpracovaný materiál dokáží následně použít jako závlahu. Recyklaci dalšího odpadu, jako jsou například plechovky a lahve, bude zajišťovat vedení města.


Předchozí článekKalifornie je první americký stát, který zakázal výrobu a prodej zvířecí kožešiny.
Další článekOchrnuté psy staví zpět na nohy. Psí fyzioterapeutka, která dává zvířatům druhou šanci.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno