Pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku a to je důvod, proč emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války.

Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný.

Rob Jackson, který stojí v čele sdružení Global Carbon Project, které vydává široce respektované roční odhady vypouštěných emisí, uvedl, že tento rok by emise mohly v porovnání s loňskem klesnout o pět procent. Jednalo by se o první snížení od roku 2008, kdy emise v důsledku finanční krize klesly o 1,4 procenta.

„Nebyl bych v šoku, kdyby emise kysličníku uhličitého klesly o pět či více procent, což by od druhé světové války bylo něco nevídaného,“ řekl Jackson, který je profesorem na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. „Ani rozpad Sovětského svazu, ani ropné či úvěrové krize v posledních padesáti letech zřejmě neovlivní emise tak jako tato krize,“ dodal.

Odborníci nicméně varují, že za poklesem nestojí potřebné strukturální změny, ale zdravotní krize. Ta donutila továrny zastavit výrobu, aerolinky přestat létat a miliony lidí zůstat doma a necestovat za prací. Po odeznění pandemie by proto mohly emise opět začít rychle růst, jako se to stalo po finanční krizi v letech 2007 až 2008.

Přesně to zaznamenala Čína, kde emise po zavedení přísných opatření a uzavření továren na počátku roku poklesly o čtvrtinu, pak se ale opět vrátily k předchozím hodnotám.

Vědci opakovaně varují vlády, že emise musejí v roce 2020 začít globálně klesat, aby se svět vyhnul nejhorším dopadům klimatických změn. V listopadu zveřejněná zpráva OSN uvedla, že emise musejí začít klesat o 7,6 procenta ročně, aby celosvětová teplota vzrostla maximálně o 1,5 stupně.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Reuters.

Předchozí článekZÁKAZ AUT a plno stromů. V nové čtvrti se bude jezdit pouze na kole. Vedení chce zlepšit životní prostředí.
Další článekCafé Therapy museli kvůli pandemii zavřít. Teď vaří pro lidi bez domova.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno