Bylo jí teprve 12 let, když si učitelka všimla, že její žačka má něco s ramenem. „Informovala moji maminku, která mě potom odvedla k odborníkům,“ zavzpomínala Eva Butterly. Následně jí diagnostikovali vážnou skoliózu páteře.

Děvčátko prošlou dlouhou léčbu, stav se bohužel nezlepšoval. Páteř se kroutila dál. „Moje záda se zhoršovala tak, že se mi nakonec začal tvořit obrovský hrb.“

O rok později Eva prodělala vážnou operaci páteře, při které ji zpevnili kovovými tyčemi. To Evě pomohlo v pohybu, ale zakřivení páteře už lékaři bohužel neodkázali napravit. Po roce Eva dostala infekci a lékaři museli zpevnění z páteře nakonec odstranit. Nahradili ho korzetem.

Vyrůstat se skoliózou páteře bylo pro Evu velmi těžké. „Cítila jsem se jako v cizím těle. Měla jsem problém i s oblečením, žádné mi nesedělo.“ Lehké to neměla Eva ani ve škole. „Židle mi způsobovala velké bolesti. Cítila jsem se hodně odlišně od spolužaček v mém věku,“ vzpomínala dále Eva.

Lékaři jí doporučili, aby se sportu vyhýbala. Eva neposlechla.

V 18 letech poprvé přišla do posilovny a zamilovala se. Našla se. Po několika měsících posilování navíc zjistila, že sport jí se skoliózou páteře výrazně pomáhá. „ Páteř jsem měla najednou mnohem symetričtější a moje bolest téměř zmizela.“ Dnes Eva zvedne i 120 kilogramů. A to už je pořádná dávka.

„Díky posilování jsem získala sebedůvěru. Velmi mě to posílilo, dřív jsem si zkrátka vůbec nevěřila,“ přiznala Eva.

Teď doufá, že by svým příběhem mohla být inspirací i pro ostatní děvčata. „Posilování svalů, které obklopují moji páteř, nesmírně pomohlo mé bolesti a celkovému estetickému vzhledu zad. Mým posláním je pomáhat lidem převzít kontrolu nad svým zdravím prostřednictvím tréninku.“

Eva však nezapomíná ani na vyváženou stravu a duševní zdraví. Skolióza je totiž náročná i na psychické zdraví. Lidé se často mohou cítit sami.

View this post on Instagram

I know what it feels like to struggle with the appearance of severe Scoliosis. . . Being told by the doctor the only way I was going to get rid of my rib hump was through another surgery was just not an option for me. . I had already been through 2 surgeries- the first one to fuse my entire spine with Harrington rods, the second one to remove the hardware due to infection. . . I didn’t want to anyone else to slice open my back ✂️ . I had 2 options: . ❌ Get a costoplasty to remove my ribs and flatten the appearance of the curve. The problem was that I might only see a 25% reduction in the bump. . Or . ❌ I could just accept that this was my new body shape, and try to get on with life as best as possible. . . Nobody ever told me I could build muscle AROUND the curvature, and improve the appearance WITHOUT needing surgery. ✅ . That is why I created Scoliosis Warrior Online- to give people with Scoliosis an introduction in how to train & thrive when you have a curve in your spine 🔥 . . It is designed not only to look better but to FEEL better too . I am looking for 3 more Warriors who want to get body confident, improve back pain & finally make peace with their scoliosis ✌️ . . Course starts next week & can be done from the comfort of your own home. Come join our family of Scoliosis Warriors 🤗 . PRE ORDER your spot using the link in my bio 🚀

A post shared by Eva- The Scoliosis Warrior (@evabutterly) on

Eva se v současnosti živí jako trenérka.

„Existuje hodně studií, které říkají, že zvedání závaží zmírňuje bolest zad, zlepšuje funkčnost zad a také zvyšuje hustotu kostí,“ vysvětluje.

Téměř třicetiletá Eva má dnes za sebou i herecké zkušenosti. Objevila se dokonce i v seriálu Hra o trůny a rozbíhá svůj koučovací program.

View this post on Instagram

⭐️Managing Scoliosis through balancing your Neurotransmitters⭐️ . . While the cause of Idiopathic Scoliosis is still unknown, research suggests a potential cause is a miscommunication between the brain and the muscles around the spine. The spinal curve is just a symptom. . If your neurotransmitters are not balanced, the brain can’t communicate clearly with the muscles to hold the spine in place. . Here are some things you can do to help naturally balance your neurotransmitters . 1️⃣Get your neurotransmitter levels tested to help identify potential imbalances. . Patients with Idiopathic Scoliosis are more likely to have serotonin levels below that of the general population. Serotonin is important for regulating normal posture, as well as creating muscle memory and activation. . 2️⃣ Eat Healthy Fats. Omega 3 Essential Fatty Acids are important for raising serotonin levels,and creating enough neurotransmitters to send messages effectively. Because Essential Fatty Acids cannot be produced by the body, we need to get them from food or supplements. . Plant based sources: walnuts, flaxseeds, hemp, chia, pumpkin seeds 🌱 . Animal sources: wild caught salmon, mackerel, herring & anchovies 🐟 . . 3️⃣ Balance your Neurotransmitters through managing your stress levels. . Stress is a result of neurotransmitter GABA being too low. Finding healthy ways of coping with stress will increase the levels of GABA your brain has to work with. . ⭐️Daily Meditation- alters the brains neural pathways, making you more resilient to stress . ⭐️Breathing- Take a 5 minute break. Inhale through your nose, feel the breath start in your belly and work its way to the top of your head. . . . ⭐️1:1 Scoliosis Coaching (DM me for more info) ⭐️Scoliosis Warrior Workout Guide (link in bio)

A post shared by Eva- The Scoliosis Warrior (@evabutterly) on


Už jste četli?

Zdroj: Dublin Gazette

Předchozí článekBotanici našli v Podyjí vzácnou orchidej, poprvé po 70 letech
Další článekOchránci přírody na Vysočině zachránili desítky hnízd čejek, aby je nezničily zemědělské stroje

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno