Biosféra rozkládající se napříč pěti evropskými státy si již v minulosti vysloužila přezdívku evropská Amazonie. Teď se organizace UNESCO rozhodla oblast o více než 700 kilometrech čtverečních zařadit na chráněný seznam. Rezervace je pro svoji „mezinárodnost“ vítaným krokem a inspirací pro spolupráci v oblasti ochrany přírody.

Evropský ekvivalent Amazonského pralesa překračuje hned několik hranic, a to rakouské, slovinské, chorvatské, maďarské a srbské. Základním pojítkem všech míst jsou pak řeky Mura, Dráva a Dunaj. Co se týče oblastí spjatých s vodními toky a jejich okolím, jde o největší rezervaci svého druhu v Evropě.

Místní biosféra je výjimečná hlavně kvůli orlu mořskému, který v této části kontinentu hledá útočiště v době rozmnožování. Například slovinská řeka Mura je zase význačná svojí biodiverzitou – v toku ale žije na 36 druhů ohrožených ryb. Rezervace má tak zároveň přispět k obnově některých částí řeky, což by mělo usnadnit rybám migraci k rakouskému území.

Snahy o ochranu tamější přírody nastartovalo prohlášení chorvatské a maďarské vlády v roce 2009. K těm se postupně přidali i představitelé dalších zemí, kteří postupně na svých územích vyhlásili jednotlivé rezervace – UNESCO je teď všechny spojilo. Proces jako takový jde ruku v ruce s ambicemi Evropské unie, která chce do roku 2030 chránit skoro třetinu svého území.

„Řeky a zvířata neznají hranice tak, jak je známe my,“ prohlásila Claire Baffert z evropské kanceláře Světové fondu na ochranu přírody (WWF). Postup je tak příkladem, který by měl podle Baffert následovat celý kontinent. Eva Hernandez ze stejné organizace zase poukazuje na to, že činnosti Evropanů se neblaze podepsaly na 90 procentech naplaveninových oblastí podél řek.

Server Euronews připomíná, že biosféry jsou důležité pro obnovení přírodních procesů a ekosystémů. Jejich zařazení na seznam UNESCO tak zajišťuje ochranu a rozmanitost. Seznam organizace zatím čítá 714 biosfér ve 129 zemích – 21 z nich přesahuje hranice samostatných států. Podle Baffert z WWF to ale není dost. Fond například před několika lety zveřejnil seznam 10 nejvíce ohrožených řek.

Čtěte také:

Předchozí článekHrdinou New Yorku se stala volavka, jak požírá krysu v Central Parku
Další článekTitul Strom roku získala Zpívající lípa. Už dříve se dostala do znaku obce Telecí i na poštovní známku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno