Městské parky a další veřejná zeleň v zemích EU se budou muset obejít bez syntetických postřiků. Členské státy budou mít dále povinnost celkově snížit využívání těchto látek o 50%. Tento krok je podle Evropské komise nezbytný, protože řada unijních států nereagovala na předchozí výzvy k omezení používání chemické ochrany proti škůdcům. Vyplývá to z uniklého návrhu nového nařízení, o němž píše na webu The Guardian.

V návrhu nového nařízení se píše, že v důsledku zavedení předchozích omezení do praxe „mohli spotřebitelé v EU zaznamenat zdražení potravin, což by mohlo vést ke zvýšení dovozu ze třetích zemí s méně přísnou regulací používání pesticidů“.

Úředníci ale uvádí, že zjišťují možnosti, jak zmírnit takový dopad nařízení s tím, že Unie potřebuje „přejít na spravedlivý, zdravý a ekologický potravinový systém“. Podle nařízení by byly pesticidy zakázané také v chráněných přírodních oblastech.

Asi 70 měst a obcí ve Spojeném království podniká kroky ke snížení používání pesticidů, ale zákon to nezakazuje. Organizace Pesticide Action Network UK (PAN UK) vyzvala britskou vládu, aby následovala příklad Bruselu.

„PAN UK volá po takovém opatření již mnoho let a velmi vítáme, že Evropská komise předkládá plány na ukončení zbytečného používání pesticidů v městských oblastech. Bude to obrovský přínos pro občany a životní prostředí EU.“

Návrh, který bude muset získat podporu členských států a Evropského parlamentu, vyvolal mezi ekologickými aktivisty z kontinentální Evropy smíšené reakce. Nelíbí se jim chybějící přísná nařízení pro zemědělce, aby používali metody, jako je střídání plodin a mechanické odstraňování plevele. Zmiňují také možné mezery v metodách ověřování dodržení padesátiprocentního cíle.

Sarah Wiener, poslankyně Evropského parlamentu za Zelené, uvedla, že se obává, že nařízení představuje jen plané sliby. „Návrh komise o udržitelném používání pesticidů v EU je jakýkoliv, jen ne nepropustný. Na jedné straně komise uznává, že stará směrnice dává členským státům příliš velký prostor, a chce ji proto přeměnit v nařízení, na druhou uvádí nedostatečná opatření k realizaci této v zásadě dobré myšlenky.“

„A nejen to, komise ani nechce zavést závazné základy integrované ochrany před škůdci, což je absolutní minimum pro dosažení nižšího používání pesticidů a ochrany lidského zdraví a biodiverzity.“

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZlatá ESTER, zlatý den pro Česko. Ledecká zazářila na snowboardu
Další článekHraní s panenkami pomáhá dětem rozvíjet empatii a mluvit o pocitech ostatních

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno