Finští vědci vyrábějí látku ze vzduchu, vody a elektřiny, která by mohla představovat revoluci v potravinářském průmyslu. Nový proteinový prášek by totiž mohl úplně nahradit používání palmového oleje a zamezit tak masovému kácení deštných pralesů.

Zemědělství je jedním z největších producentů skleníkových plynů na světě. Chov hospodářských zvířat může až za 14,5 procenta emisí.

Finští vědci se proto snaží najít způsob, jak nakrmit miliardy lidí na světě bez toho, aby trpěla planeta. „Abychom zachránili naši planetu před změnou podnebí, musíme přerušit produkci jídla a zemědělství,“ řekl generální ředitel Solar Foods Pasi Vainikka pro BBC.

Výrobu nové bílkovinné náhrady chce ve svém závodě spustit do roku 2021. Zdroj bílkovin – Solein – nemá žádnou specifickou chuť, může se přidat do jakéhokoliv jídla, pití a jeho výroba zanechá jen minimální uhlíkovou stopu.

Polovinu obsahu prášku tvoří bílkovina, 5 až 10 procent tuky a 20 až 25 procent sacharidy. Prášek by se v budoucnosti měl používat jako přísada do pekárenských výrobků, těstovin a jako proteinová náhrada mléčných a masových výrobků.

Orangutani se kvůli drancování lesů dostali do ohrožení. Omezení palmového oleje v potravinářství by mohlo pomoci zabránit kácení lesů a dopřát orangutanům prostor na život.

„Produkce Soleinu je pro klima stokrát lepší, než produkce masa a desetkrát lepší, než rostlinné proteiny. Používá také mnohem méně vody,“ píše pro BBC.

Výrobci předpokládají, že cena prášku by se do pěti let měla dostat na úroveň sóji, čímž by mohli nahradit i krmivo hospodářských zvířat.

Společnost už navázala i kontakt s Evropskou vesmírnou agenturou. Chtěli by své produkty dostat i do vesmíru pro astronauty.

Celý proces může znít až neuvěřitelně, Vainikka zdůrazňuje, že je úplně přirozený. „Děláme to samé, jako rostliny, ale nepotřebujeme slunko,“ dodává.

Čtěte také:

Předchozí článekŽenich přerušil svatbu, aby všem řekl, že jeho srdce patří jiné. Té, která stála přímo za ním
Další článekTresty za týrání zvířat a za provozování množíren budou ode dneška přísnější

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno