O jedinečném setkání může hovořit indický fotograf Anurag Gawande. V národním parku Tadoba ve státu Maháráštra se mu totiž podařilo už podruhé zachytit velmi vzácného černého pantera, který se plížil přes cestu jen několik metrů od něj.

Šelmu Gawande spatřil v lednu. Přestože černí levharti jsou sami o sobě velmi vzácní, tento konkrétní samec je výjimečný ještě o něco více, protože má viditelné i typické skvrny, uvádí server Daily Mail. Sám fotograf už černého pantera, jak se černě zbarveným levhartům či jihoamerickým jaguárům říká, spatřil už podruhé. Poprvé to bylo loni v říjnu.

Bylo to překvapivé, mysleli jsme si, že uvidíme tygra, a místo toho přes cestu přecházel černý levhart. Tohle je podruhé, co jsem ho viděl,“ uvedl 24letý Ind, který se věnuje focení divoké přírody. „Cítil jsem při pozorování stejné chvění jako poprvé, ale tentokrát jsem si byl více vědom přítomného okamžiku. Drželi jsme si odstup, aby neutekl,“ doplnil mladík.

Šelma se snažila ulovit jelena.
Foto: Profimedia.cz

Fotograf doplnil, že levhart se snažil patrně ulovit jelena, jenž byl slyšet v dálce, avšak neuspěl. Pak pozorovatelům v podstatě trpělivě pózoval, když asi patnáct minut seděl na cestě a takřka se nepohnul. „Je to jediný černý levhart v národním parku Tadoba,“ přiblížil Gawande.

Levhart dobrou čtvrt hodinu pózoval na cestě.
Foto: Profimedia.cz

Černé zbarvení je u těchto velkých koček způsobeno rozsáhlým výskytem melaninu, tmavého pigmentu obsaženého v kůži a srsti. Podle Daily Mailu se odhaduje, že se tato vzácná pigmentace týká asi 11 procent levhartů, což z černých panterů činí opravdu unikátní zvířata, která není lehké v divočině spatřit.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekNově objevený nanochameleon je veliký jako slunečnicové semínko
Další článekPandy řádily ve sněhu: Válely sudy a sjížděly svah po zádech

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno