Francouzské město Talence, které tvoří jedno z předměstí Bordeaux, se rozhodlo snížit ekologický dopad jednorázových roušek, které se používají během epidemie covidu-19. Společně s firmou Plaxtil je budou ve městě sbírat, recyklovat a vyrábět z nich školní pomůcky pro děti, napsala agentura AFP.

,,Ve Francii se každý den použije 50 milionů roušek. Je to nový druh znečištění, proti kterému je potřeba bojovat,“ uvedl Emmanuel Sallaberry, starosta Talence. Ve městě se 42 tisíci obyvateli slavnostně zahájil provoz prvního sběrného boxu na použité roušky.

Specialista na recyklaci textilií Plaxtil bude jednorázové roušky svážet ze sběrných míst, dekontaminovat je a poté z nich vyrábět pravítka nebo úhloměry. Roušky se zpracují celé, vyjma kovových sponek. Na jedno plastové pravítko nebo trojúhelník stačí zhruba 20 roušek.

Projekt je zatím naplánovaný na deset týdnů. Vedení města Talence doufá, že za tu dobu vybere 100 tisíc roušek, ze kterých se vyrobí 1600 sad školních potřeb pro děti.

Projekt město vyjde zhruba na 10 tisíc eur (v přepočtu zhruba 262 tisíc korun), což starosta považuje za „snesitelnou částku“. Ve městě díky tomu navíc vzniknou nová pracovní místa. Město také ušetří na nákupu školních pomůcek, které ve Francii školákům dodává stát, aby tak zajistil rovný přístup ke vzdělání.

Společnost Plaxtil vznikla v červnu 2020 a spolupracuje již s dvacítkou francouzských obcí na obdobných projektech. Týdně zpracovává téměř milion jednorázových roušek.

Foto: Instagram/Villedetalence.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekAutistický chlapec za 600 dní posbíral všechny odpadky z celého národního parku
Další článekUčitel ztratil práci a bydlel v autě. Mladík pro něj vybral půl milionu na nový domov

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno