Na předměstí Paříže ordinuje lékař Christian Chénay, kterému je 101 let, a je tak nejstarším představitelem této profese ve Francii. Každý den přijme v ordinaci ve svém bytě jednoho či dva pacienty, celkem se stará o zdraví 425 lidí.

Sám Christian Chénay o svém působení říká, že už je to spíš sociální práce než medicína, píše na svém webu stanice BFM TV.

Na dráhu lékaře se dal vlastně náhodou. Žil ve městě Angers a jediné vysokoškolské studium ve městě byla medicína. „Neměl jsem moc na výběr, ale přišel jsem tomu na chuť,“ říká Chénay, který v roce 1946 začínal jako stážista na oddělení ORL.

Během své kariéry vyučoval na lékařské fakultě a pracoval také ve výzkumu v laboratořích firmy Pfizer ve Spojených státech. Díky svým pracím o vysokém tlaku se dostal do amerického slovníku významných osobností Who’s Who.

V práci nepolevil ani během pandemie covidu-19. Jako přesvědčený katolík se dobrovolně staral o pacienty v léčebně pro řádové sestry a další představitele církve. „Na začátku jsme nebyli očkovaní ani jsme neměli roušky, ale naštěstí jsem se nenakazil.“

Christian Chenay at work in Chevilly-Larue, south of Paris
Foto: The Guardian

Boj s pandemií mu připomněl jeho válečné zážitky, kdy ho Němci povolali do boje s epidemií tyfu.

Ve svém věku by už mohl odejít do důchodu, ale zatím se do něj nechystá. Lékařů je podle něj málo a nechce své pacienty nechat na holičkách. Chénay jde navíc s dobou, recepty pacientům posílá on-line a dělá také konzultace přes video.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekOsamělý válečný veterán ke 105. narozeninám dostal tisíce přání od cizích lidí
Další článekNová Barbie s Downovým syndromem ohromila svět. Mattel chce, aby se v ní viděly všechny děti

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno