U dětí, se kterými si rodiče hrají v rané fázi života, existuje větší pravděpodobnost, že budou později lépe ovládat své emoce a chování. Hra na schovku se proto více než doporučuje. Aspoň to zjistili vědci z Cambridge.

Britský deník The Guardian píše, že schopnost ovládat například vztek se dětem pak hodí, když začnou chodit do školky nebo školy. Vědci z Univerzity v Cambridge se ve svém výzkumu zaměřili na oba rodiče. A zatímco oba rodiče mají, co se týče hraní si s dětmi, mnoho společného, otcové tíhnou více k fyzickému hraní, jako je lechtání nebo hra na babu.

Výzkum, který je dostupný na webu ScienceDirect, je založen na datech ze 78 studií realizovaných mezi lety 1977 a 2017, především v Evropě a Spojených státech. Výzkumníci v nich našli významné souvislosti mezi dětmi, s nimiž si hráli otcové, a schopností ovládat své pocity.

Zároveň je podle nich méně pravděpodobné, že se u takových dětí projeví hyperaktivita nebo poruchy chování. Také prý lépe zvládají agresivitu, díky čemuž se méně perou nebo hádají s vrstevníky. „Je to bezpečné prostředí, v němž si děti mohou natrénovat, jak reagovat. Pokud se zachovají špatně, může jim rodič vyhubovat, ale není to konec světa a příště se třeba zachovají jinak,“ vysvětluje jeden z autorů studie Paul Ramchandani. Děti, které vyrůstají pouze se svými matkami, však nutně nemusí být v nevýhodě. Všechny chvíle, kdy si rodič hraje se svým malým potomkem, na něj mají pozitivní vliv.

Už jste četli?

Zdroj: The Guardian, rádio Wave.

Předchozí článekLiberecká ZOO slaví! Na světě poprvé přivítala mládě ohroženého soba karelského
Další článekMedvídě se topilo v plastové pasti. Rodina se pustila do riskantní záchrany

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno