Před 15 lety zemřel novozélandský horolezec a polární badatel sir Edmund Percival Hillary, který v květnu 1953 jako první s Nepálcem Tenzingem Norkejem vystoupil na nejvyšší horu světa Mount Everest.

Edmund Hillary svůj život zasvětil dobrodružným výpravám i humanitární pomoci v himálajském regionu. Své slávy tak využil i pro dobročinné účely, pomohl například zlepšit infrastrukturu v Himálaji.

Edmund Hillary
Slavný horolezec se narodil na Novém Zélandu 20. července 1919 do rodiny někdejšího vojáka a dcery emigrantů z Yorkshiru. Studoval matematiku a přírodní vědy na Auckland University College, ale více než studium jej bavilo trampování.
Foto: ČTK.
Edmund Hillary
S nepálským šerpou Tenzing Norgayem se seznámil až při výpravě do Himálaje v roce 1953. Právě s ním stanul 29. května 1953, půl hodiny před polednem na nejvyšším vrcholu planety Země.
Foto: Profimedia.
Edmund Hillary
„Jako typický Anglosas jsem natáhl paži a chtěl podat Tenzingovi ruku, jenže to bylo pro něho málo. Vzal mě kolem ramen, mocně mě objal a já jsem mu objetí opětoval. S jakýmsi mírným překvapením jsem si uvědomil, že Tenzing je možná z našeho úspěchu mnohem rozrušenější než já,“ vzpomínal ve své knize Hillary.
Foto: Profimedia.cz
Edmund Hillary
Výstup na Everest se uskutečnil pouhé tři dny před korunovací britské královny Alžběty II. a mnozí jej tak považovali za korunovační dar. Všichni členové britské výpravy dostali od nové královny korunovační medaili a Johnu Huntovi s Edmundem Hillarym byl udělen Řád britského impéria.
Foto: Profimedia.cz
Edmund Hillary
Tentýž rok se Hillary oženil s violistkou Louisou Roseovou a objížděl přednášky a debaty po celém světě. Napsal také několik knih.Foto: Profimedia.cz
Edmund Hillary, výprava na Antarktidu
Kromě pokusů o zdolání dalších himálajských vrcholků se na přelomu let 1957-58 zúčastnil transantarktické expedice, kterou vedl britský badatel Vivian Fuchs (na snímku uprostřed). V lednu 1958 dosáhli po zemi jižního pólu, což se do té doby podařilo jedině Roaldu Amundsenovi a Robertu Falconovi Scottovi. Na severní pól se dostal až v roce 1985 společně s Američanem Neilem Armstrongem v malém letadle.
Foto: ČTK
Edmund Hillary
Edmund Hillary se jako jediný žijící Novozélanďan dostal v roce 1992 na pětidolarovou bankovku.
Foto: Profimedia.cz
Edmund Hillary
Přicestoval i do České republiky, kde v roce 1993 obdržel od tehdejšího rektora Univerzity Karlovy Radima Palouše stříbrnou pamětní medaili.
Foto: ČTK.
Edmund Hillary
A roku 2003 mu bylo jako prvnímu cizinci uděleno čestné občanství Nepálu u příležitosti 50. výročí úspěšného výstupu člověka na Mount Everest.
Foto: ČTK.
Edmund Hillary a jeho první žena
Jeho osobní život ale ovlivnily dvě letecké katastrofy. V roce 1975 zemřela během letecké nehody krátce po startu z letiště v Káthmándú jeho první žena Louisa (na snímku) i s dcerou Belindou. O čtyři roky později pak při jiné letecké katastrofě zemřel jeho blízký přítel Peter Mulgrew, který na poslední chvíli nahradil Hillaryho ve vyhlídkovém letu nad Antarktidou. Hillary si v roce 1989 vzal vdovu po svém příteli June Mulgrewovou.
Foto: ČTK
Edmund Hillary
Hillary zemřel před 15 roky, 11. ledna 2008 v Aucklandu ve věku osmaosmdesáti let na selhání srdce. O jedenáct dní později se konal státní pohřeb. Většina jeho ostatků byla následující dny rozprášena v aucklandském zálivu Hauraki, jak si přál. Zbytek putoval do nepálského kláštera nedaleko Mount Everestu.
Foto: ČTK.

Edmund Hillary
Jeho památka však žije i nadále. Od roku 2003 uděluje nepálská organizace Mountain Legacy medaili s názvem Sir Edmund Hillary Mountain Legacy za „mimořádný přínos pro zachování kultury a přírody v horských regionech“. V roce 2008 bylo nepálské letiště v Lukle přejmenováno na Tenzing-Hillary Airport.
Foto: Profimedia.cz
Edmund Hillary
Hillaryho socha se nachází například v novozélandském Národním parku Aoraki/ Mount Cook. Ve stejném pohoří je po něm pojmenován také jižní hřeben nejvyšší hory Nového Zélandu.
Foto: Profimedia.cz

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Profimedia, Aktuálně.

Předchozí článekV Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností
Další článekŽena vrátila nalezené statisíce a lidé jí za to dali ještě mnohem víc

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno