Nová honduraská vláda prezidentky Xiomary Castro zakáže povrchovou těžbu. Kabinet taky zruší ekologické výjimky pro těžbu napříč Hondurasem. Podle serveru BBC zatím není jasné, jestli se nová pravidla budou vztahovat pouze na nové projekty, nebo i na ty stávající. Zákaz těžby zlata, stříbra, mědi, olova a zinku, na kterou si po desetiletí stěžovali původní obyvatelé, vláda zdůvodnila ekologickou škodlivostí.

Těžení nerostných surovin podle ministerstva těžby ohrožuje přírodní zdroje a zdraví obyvatel, stejně jako přístup k pitné vodě. Ministerstvo na celém území Hondurasu vyhlásilo oblast „bez povrchové těžby“ a přistoupilo k revizi ekologických výjimek pro těžaře. Cílem vlády je zároveň ochránit bohatou honduraskou faunu a flóru.

Na škodlivost těžby roky upozorňují environmentální aktivisté a původní obyvatelé Hondurasu, kteří rozhodnutí nové levicové vlády přivítali. Podle serveru France24 ale vláda znejistila těžařský průmysl. Centrální banka uvedla, že vývoz vytěžených surovin činil minulý rok 293 milionů dolarů, v přepočtu přes 6,5 miliardy korun. Podle Národního sdružení horníků kvůli nové legislativě přijde o práci až 80 tisíc lidí.

Nevládní organizace a aktivisté zabývající se škodlivostí těžby rozhodnutí vlády přivítali. Předešlá vláda prezidenta Juana Orlanda Hernandeze podle nich nahrávala velkým těžařům, kteří mění geografii Hondurasu. Pokud by se těžba neomezila, plocha určená k získávání nerostných surovin by se mohla zvýšit až o 330 % a pokrýt zhruba 5 % území země.

Honduras není první středoamerickou zemí, která ke kroku přistoupila. Jako první zakázal těžbu kovů Salvador v roce 2017, Kostarika zakázala všechny nové těžební projekty v roce 2002.

Čtěte také:

Zdroj: France24, Wave News.

Předchozí článekVedení Prahy schválilo vybudování nádrže v horní části Václavského náměstí
Další článekHavajec slezl do sopečné trhliny, aby zachránil psa

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno