Krteček už není jediným českým pohádkovým hrdinou, který se podíval do vesmíru. Další postavou, které se dostalo pocty letět do kosmu, se stal Hurvínek. Skleněná loutka už dokonce stihla pozemšťanům poslat z oběžné dráhy první pozdrav – fotografii, kterou zachytila palubní kamera družice Planetum-1.

V pořadí jedenáctá česká družice s názvem Planetum-1 se na oběžnou dráhu planety Země vznesla ve středu 25. května, pět minut po půl deváté večer středoevropského času.

Vystartovala z floridského mysu Canaveral na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, jejímž majitelem je americký miliardář Elon Musk.

Už v neděli 29. května krátce po třetí hodině odpoledne se skleněnému Hurvínkovi díky kamerám, čidlům a vysílačkám, s nimiž ve své družici cestuje, povedlo poslat z výletu první pozdrav. ,,Podařilo se zprovoznit první palubní kameru i počítač, který kamery ovládá, a pořídila se první fotografie našeho pasažéra na oběžné dráze,“ informoval na Twitteru Jan Spratek, odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Právě díky organizaci Planetum, která pražské hvězdárny a planetárium sdružuje, byl satelit velmi malých rozměrů třídy Cubesat do kosmu vyslán. Na jeho vývoji se podílely také český start-up Spacemanic a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Náklady na jeho pořízení a vypuštění dosahují necelých tří a půl milionu korun.

,,Fotka vznikla nad Monakem, kde se právě připravovala VC Monaka Formule 1. V pondělí v 1:52 během nočního přeletu byla stažena a družice se v tu chvíli vyskytovala nad Norimberkem. Pokyn k vyfocení i stažení snímku provedla naše pozemní stanice umístěná na střeše planetária, a ukázala tak, že perfektně funguje,“ dodal Spratek, který se věnuje popularizaci kosmonautiky.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekLoni bylo vysazeno přes 40 tisíc hektarů lesů, rekord v novodobé historii
Další článekPopulace sokolů stěhovavých v Krkonoších je stabilní, hnízdí tam až osm párů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno