Díky intenzivní péči o přírodu v místě svého bydliště zachránil indonéský zemědělec rozsáhlé území trpící suchem. Jeho snaze o záchranu vyprahlé části ostrova Jáva se místní obyvatelé nejdřív vysmívali, dnes má ale jen díky němu celá oblast vybudované zásoby vody.

Pusté kopce na Střední Jávě trpěly tragickým suchem poté, co oblast zničila série požárů. Kvůli nim vyschly i všechny místní řeky a jezera. Před 24 lety se proto Sadiman přezdívaný „děda“ (mbah) rozhodl začít sázet fíkovníky banyány. „Říkal jsem si, že když nezačnu sázet fíkovníky, tak celá oblast totálně vyschne,“ uvádí pro novináře devětašedesátiletý Sadiman, který jako mnoho dalších Indonésanů používá pouze křestní jméno.

Dlouhé a široké kořeny nejméně 11 tisíc vysázených fíkovníků teď na více než 250 hektarech pomáhají udržet spodní vody a zabraňují půdním erozím. Jeho činnost ale od počátku narážela na pochybnosti místních. „Lidé se mi vysmívali za to, že jsem do vesnice přinesl semínka fíkovníků, protože se obávali toho, že v těchto stromech žijí zlí duchové,“ vysvětluje Sadiman.

Nedostatek deště v provincii Střední Jáva trápil indonéské farmáře od nepaměti. Kvůli němu se také uchylovali pouze k jedné sklizni za rok. Díky Sadimanovi a novým zásobám spodní vody teď ale můžou sklízet dvakrát až třikrát ročně. „Doufám, že tu teď budou lidé žít spokojený a šťastný život. A nebudou lesy pořád dokola vypalovat,“ uzavírá indonéský zachránce. Informuje o tom agentura Reuters

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekČesko je mezi 20 nejšťastnějšími zeměmi světa
Další článekPobaltské země spojuje nová pěší stezka. Víc než dva tisíce kilometrů divoké přírody lákají pěší turisty

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno