Italská vláda chystá od poloviny příštího roku zakázat v zemi kožešinové farmy, informovala tisková agentura ANSA. Podle ní to vyplývá z úpravy návrhu rozpočtu na rok 2022, kterou schválil senátní rozpočtový výbor a která rovněž počítá s kompenzacemi pro chovatele kožešinových zvířat ve výši tří milionů eur (asi 75,6 milionu Kč).

Návrh předpokládá zákaz chovu zvířat, jako jsou norci, lišky nebo činčily, za účelem získání kožešin. Současným farmám provozujícím tento chov povoluje fungovat maximálně do konce června.

Itálie před rokem dočasně zakázala chov norků poté, co se u nich, podobně jako v některých jiných zemích, objevil koronavirus SARS-CoV-2.

Letos vyzvala i Evropská komise, aby unijní země zakázaly kožešinové farmy. Z unie už dříve takový zákaz zavedly mimo jiné Británie, Rakousko, Belgie, Lucembursko, Česko, Chorvatsko či Nizozemsko.

Česká republika chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin zakázala v roce 2017 novelou zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tehdy existující kožešinové farmy musely ukončit činnost do začátku února 2019. Zákaz se vztahuje na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekDíky dešťům i normálním teplotám se zlepšila obnova lesů na jižní Moravě
Další článekNovoroční eko-předsevzetí. Přes 40 procent Britů se chce v roce 2022 chovat lépe k přírodě

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno