Medvědí samec známý jako Juan Carrito byl už podruhé vyhoštěn z italského městečka Roccaraso. V něm se stal hvězdou poté, co se vloupal do tamní pekárny a snědl zásoby čerstvě upečených sušenek. Zvíře bylo uspáno a vysazeno v parku Majella v Abruzzu ve střední Itálii.

Víme, že v parku jsou další medvědi, se kterými by mohl být, a opravdu doufáme, že tentokrát zůstane na místě,” řekl biolog Antonio Antonucci.

Medvěd se poprvé dostal do povědomí loni, když byl spatřen, jak stojí na zadních nohách, aby se mohl napít z fontány v Roccarasu, zatímco si ho turisté fotili. Pak zavítal do tamní pekárny, kde si ke svačině dopřál sušenky.

V obavách, že se nedokáže vrátit k životu ve volné přírodě a stane se nebezpečím pro lidi, ho odborníci v prosinci odchytili a odvezli do horské krajiny asi 15 kilometrů od města, ale do deseti dnů byl Juan Carrito zpět.

Na měsíc si našel místo, kde přezimoval, ale už v únoru se znovu hrabal v popelnicích v Roccarasu a vyhledával společnost místních psů, aby si s nimi mohl hrát,” řekl Antonucci.

Juan Carrito je jeden z pouhých šesti desítek vzácných medvědů apeninských, kteří žijí na Apeninském poloostrově. Není agresivní, i když předstíral útok na lidi, kteří se ho snažili odhánět od popelnic. „Problém je, že je velký, váží přes 100 kilogramů,” uvedl Antonucci.

Šestého března se medvěda podařilo nalákat do odchytové pasti s pomocí cestičky z jablek. Poté byl převezen do útulku, kde žil po boku medvěda osvobozeného z nelegální zoologické zahrady vedené členem mafie. „Chtěli jsme, aby si znovu zvykl na pobyt mezi medvědy, a čekali jsme, až z místa, kam jsme ho chtěli odvézt, zmizí sníh,” řekl Antonucci.

Zhruba po třech týdnech byl medvěd uspán a vrtulníkem převezen do parku Majella, který leží od Roccarasa ještě o něco dál než předchozí místo vypuštění. „Šance, že zůstane na místě, není vysoká, ale opravdu mu chceme dát šanci na normální život,” řekl Antonucci.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekPři úklidu po Liberci dobrovolníci nasbírali 13 tun odpadu včetně torza bazénu
Další článekČerstvě plnoletí mohou soutěžit o bezplatné vlakové jízdenky po Evropě

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno