Izraelka Idit Harel Segalová se rozhodla u příležitosti svých padesátých narozenin darovat jednu ze svých ledvin neznámému pacientovi. Příjemcem se stal tříletý palestinský chlapec. Šlechetný čin stál ženu několik rodinných hádek, učitelka v mateřské školce si však stojí za svým a chce jít příkladem.

Segalovou inspiroval k dárcovství její dědeček, přeživší holokaustu, který na ni apeloval, aby žila smysluplně a ctila židovské hodnoty. Žena proto kontaktovala neziskovou organizaci, která propojuje dárce a příjemce orgánů. Její ledvinu nakonec získal tříletý palestinský chlapec z Pásma Gazy. 

,,Neznáš mě, ale zanedlouho si budeme velmi blízcí. Má ledvina totiž bude tvou,“ napsala Segalová v dopise, který jí z hebrejštiny do arabštiny pomohl přeložit kamarád. ,,Doufám z celého srdce, že se operace podaří a budeš žít dlouhý a smysluplný život,“ vzkázala chlapci. 

Žena dodala, že krátce po skončení letošní jedenáctidenní války mezi Izraelem a Gazou necítí žádnou zlost a doufá jen v mír a lásku. ,,Kdyby nás bylo takových více, nebylo by už proč bojovat,“ míní. 

Rodina byla zásadně proti

Transplantace Segalové velmi zkomplikovala vztahy s rodinou. Její manžel a nejstarší ze tří dětí byli proti, a její otec s ní dokonce přestal mluvit. Situaci ještě ztížilo to, že rodiče jejího muže zemřeli právě v izraelsko-palestinském konfliktu.

,,Má rodina byla zásadně proti. Manžel, sestra, její muž. A ze všeho nejméně mě podporoval můj otec,“ citovala ženu agentura AP. Učitelka vysvětlila, že příbuzní měli pocit, že zbytečně hazarduje se svým zdravím. Že bude ledvinu darovat Palestinci, si raději nechala pro sebe po celé měsíce.

Případ tříletého chlapce byl komplikovaný. Jeho otec s ním nebyl kompatibilní a nemohl mu ledvinu darovat a čekací doba na orgán od jiného dárce byla příliš dlouhá. V nemocnici otci dítěte vysvětlili, že pokud by daroval ledvinu izraelskému pacientovi, jeho syn by se dostal do čela čekací listiny. Otec proto daroval svou ledvinu 25letému Izraelci. V mnoha zemích je ale podobná „výměna“ zakázaná a považovaná za eticky spornou. 

Dárkyně ledviny vysvětlila, že transplantace pro ni byla mimo jiné způsobem, jak se vyrovnat se smrtí svého dědečka, který zemřel před pěti lety. Segalová se prý částečně usmířila i s rodinou, manžel i děti už lépe chápou její rozhodnutí. V den operace jí zavolal dokonce i otec. ,,Také potřebuje žít,“ řekl prý po chvíli mlčení, když se dozvěděl, že ledvinu daruje Palestinci. 

Čtěte také:

 Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekVědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich celkem 12
Další článekDobrovolníci zachraňují zvířecí mazlíčky obětí covidu. Už pomohli 40 psům a kočkám

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno