Vesmírný teleskop Jamese Webba pořídil snímky zuřících bouří, polární záře nebo prstenců v takových detailech, které astronomové označují za neuvěřitelné. Fotky Jupiteru pochází z července. Informuje o tom britská stanice BBC.

Nikdy jsme takhle Jupiter neviděli, je to neuvěřitelné,“ řekla astronomka Imke de Pater z Kalifornské univerzity. „Abych byla upřímná, tak jsme nečekali, že to bude takhle dobré,“ dodala astronomka.

NASA uvedla, že na samotném snímku Jupiteru složeném z několika fotografií, je dobře viditelná polární záře, která se tyčí do velkých výšek nad severním i jižním pólem Jupiteru. Velká rudá skvrna na jižní polokouli zase ukazuje bouři, která je podle BBC tak velká, že by mohla pohltit planetu Zemi. Na snímku je bouře bílá, což způsobil sluneční svit.

Na výsledné podobě snímků pracovala i vědkyně Judy Schmidt z kalifornského města Modesta, která pomáhala převést data tak, aby snímky dokázaly lépe přiblížit, co se na Jupiteru děje. Schmidt americkému serveru CNN řekla, že představit život na Jupiteru pomocí snímků je těžké, protože planeta se pohybuje velmi rychle.

Teleskop Jamese Webba stál kolem deseti miliard dolarů, v přepočtu asi 245 miliard korun. Je projektem americké vesmírné agentury NASA a na jeho provozu se podílí i Evropská kosmická agentura a kanadská agentura CSA.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekLidé z okolí Brna se zapojují do péče o les, lépe pak chápou práci lesníků
Další článekGymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci má vlastní výukovou aquaponickou farmu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno