Devatenáctiletá Freshta dlouhé měsíce připravovala svůj malý podnik, kterým chtěla živit rodinu.

Na konci loňského roku se stala jednou z řidiček jídelních vozíků Banu’s Kitchen, které křižovaly Kábul a nabízely zpočátku šokovaným převážně mužským zákazníkům mleté maso a rýži. Freshta tak bořila i zažitá afgánská tabu.

To vše ale v březnu zastavil koronavirus a ženy zůstaly bez práce!

Nezisková organizace Ebtakar to tak ale nechtěla nechat být. Chtěla ženám pomoci. Stovka podnikatele vyrazila do ulic znovu, ale jinak! S pomocí vozíků dezinfikují ulice. Freshta teď jezdí do chudších částí Kábulu a dezinfikuje auta, obchody a komunitní prostory, rozdává masky, rukavice a dezinfekční prostředky. „Vozíky, které už stejně máme, teď poskytují bezplatné hygienické služby městu a zároveň umožňují ženám dál pracovat,“ vysvětlil deníku The Guardian zakladatel Ebtakaru Farhad Wajdi.

Ženy za svoji práci dostávají zaplaceno. Nevládní organizace peníze zajistila od OSN a afgánské vlády. Před tíživým dopadem pandemie na afghánské ženy varovala zpráva organizace Oxfam International. „Ztráta pracovních příležitostí by byla v jejich případě nesmírně znepokojující, protože zajištění příjmu rodině je klíčovým důvodem, který ženám umožňuje opustit domov. Proto je moc dobře, že tyto ženy pracují dál.“

Čtěte také:

Foto:Facebook – Ebtakar Inspiring. Zdroj:Radio Wave

Předchozí článekAustralští domorodci vyhráli, těžit se nebude. Firma omezí těžbu a nezničí jejich území
Další článekLesní park místo odpadků. Z černé skládky vznikl u Temelína nový lesní park

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno