Od roku 2023 lidé nebudou moci vyrábět a prodávat oblečení, boty a kabelky z kůže. Kalifornie se tak stala prvním americkým státem, kde takto zasáhli.

Rozhodnutí samozřejmě potěšilo ochrance zvířat. Za podobný zákon bojovali už delší dobu. Říkají, že je nezbytný, protože nelidské obchodování s kůží a kožešinou zvířat musí skončit. Tvrdí, že zvířata musí prožít celý život v hrozných podmínkách, aby je nakonec zabili, často pomocí elektrického proudu nebo jiných metod.

„Kalifornie je lídrem v dobrých životních podmínkách zvířat, dnes se k tomu připisuje i zákaz prodávání kůže a kožešiny,“ říká guvernér Gavin Newsom. Ten podepsal i zákon, který zakazuje zvířata v cirkusech. Obchodníci mají tedy do roku 2023 čas na to, aby se zbavili svých zásob. V případě, že tento zákon někdo poruší, hrozí mu pokuta 500 dolarů a pokud se bude porušení opakovat, tak 1000 dolarů.

Kožešiny a Česko?

Všechny kožešinové farmy v Česku musely ukončit provoz koncem ledna 2019. Od února začal platit zákaz, který přinesla před 3 lety novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Farmy však můžou zvířata nadále chovat, nesmí je však chovat na kožešiny. Podle ministerstva zemědělství to bylo devět farem, které loni muselo ukončit svůj provoz. Novela zakazuje „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Úvodní foto: wikimedia

Předchozí článekStaňte se Superhrdiny! Středoškolský projekt motivuje a zachraňuje životy.
Další článekEkologické město budoucnosti může vzniknout už brzy! Lidé budou pěstovat vlastní jídlo i zpracovávat odpad.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno