Zákaz, který na Novém Zélandu začne platit v roce 2025, se bude týkat plastových obalů, příborů, brček, etiket nebo vatových tyčinek k čištění uší.

Novozélandské úřady odhadují, že nový zákon ročně zabrání vyhození víc než 2,5 bilionům kusů plastu, který je těžko recyklovatelný. Postupné zákazy vejdou v platnost mezi lety 2022 a 2025. Ve finální fázi chce vláda z produkce vytěsnit potravinové a nápojové obaly vyrobené z PVC a polystyrenu a současně i částečně rozložitelné plastové materiály.

V současnosti je Nový Zéland jednou z deseti zemí, která produkuje nejvíc odpadu na světě v přepočtu na počet obyvatel. „Novozélanďané každý den vyhodí zhruba 159 gramů plastu na jednoho obyvatele a kvůli tomu je Nový Zéland jedním z největších znečišťovatelů na světě,“ uvádí v prohlášení tamní ministr životního prostředí David Parker.

„Chceme dostát naší reputace o čisté a zelené budoucnosti,“ doplňuje ministr během oznámení toho, že vláda nově zřídí fond pro inovaci plastů, který by měl pomoci nalézt k plastům šetrnější alternativy. Zákon rozšiřuje první vyhlášky z roku 2019, kdy tamní vláda zakázala používání plastových tašek. Zákaz se tak nyní nedotýká už pouze jednorázových kelímků, vlhkých ubrousků a polystyrenových obalů, které chrání nadměrné zásilky. Environmentální organizace jako Greenpeace novozélandský zákon vítají, ale zároveň lobbují i za zákaz používání plastových lahví velkých společností, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Informuje o tom deník Guardian

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian.

Předchozí článekVe volné přírodě v Gabonu se narodilo první gorilí mládě rodičům původem ze ZOO
Další článekVysmáli se všem předsudkům a září štěstím. Manželé od sebe dělí 57 centimetrů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno