Lidem v Anglii a Walesu podle posledního průzkumu není lhostejný osud oceánů ani život v nich. Osmdesát pět procent dotázaných odpovědělo, že je pro ně ochrana mořského života důležitá. Drtivá většina taky věří, že existence lidí a oceánů je úzce spjata.

Nadměrný rybolov nebo všudypřítomné znečištění bezesporu ohrožují život v oceánech a zdá se, že minimálně lidé na britských ostrovech si to uvědomují. Tamní ministerstvo životního prostředí a organizace Ocean Conservation Trust provedly společně online průzkum mezi osmi tisícovkami respondentů. Téměř polovina z nich uvedla, že je současnou situací znepokojena, víc než třetina dokonce tvrdí, že kvůli ochraně životního prostředí udělala změny ve svém vlastním životním stylu. Asi tři čtvrtiny lidí odpověděly, že při výběru mořských plodů u nich hraje roli, jestli se jedná o ohrožené nebo nadměrně lovené druhy.

Lidé taky vnímají mořské prostředí jako prospěšné pro své zdraví a tělo. Osmdesát procent z těch, kteří v posledním roce navštívili pobřeží Anglie a Walesu, tvrdí, že jim to udělalo dobře po tělesné stránce, osmdesát čtyři procent uvedlo, že to prospělo jejich psychice. „Je zřejmé, že lidé jsou s oceánem a pobřežím silně spjati. To samozřejmě vítáme. Zároveň je to pro nás důležitá informace, pokud máme řešit dopady změn klimatu, úbytek biologické rozmanitosti a snažit se chránit mořské oceány pro další generace,“ řekla k výsledkům průzkumu britská ministryně životního prostředí Rebecca Pow.

Nejvíc podle dotázaných ohrožuje oceány znečištění, ať už v podobě plastů, nebo chemikálií, víc jak polovina lidí si myslí, že největším problémem je nadměrný rybolov. Zprávu přináší britský Guardian.

Předchozí článekSloni, kteří ušli 500 kilometrů ze své rezervace v Číně, se možná vracejí domů
Další článekMladý pár chtěl byt, ale omylem vydražil ruinu. Teď bydlí v karavanu a opravuje ji

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno