Jídlo radši věnují, než vyhodí. Francouzi už pár let žijí s krásnou myšlenkou, která nadchla prodejce, restaurace, ale i běžné lidi. V době pandemie myšlenka dostala ještě hlubší smysl.

Potraviny, které nestihnou zužitkovat, odloží lidé do veřejných ledniček. Nezáleží na tom, jestli si je vezme člověk bez domova, student, nebo maminka. Důležité je, že si odnese to, co právě potřebuje.

Francie byla první země, která zakázala plýtvání potravin a supermarketům zakázala je vyhazovat.

„Když se lidé chystají na dovolenou a mají jídlo navíc, mohou ho odnést do ledničky solidarity. To stejné platí i pro supermarkety a restaurace,“ vysvětlila zakladatelka první veřejné ledničky Dounia Mebtoul v červnu 2017, která je jinak také majitelkou restaurace.

Foto: Instagram/ Mathi Giroux

Cestu k ledničkám nachází desítky lidí denně. Sousedi se takto dělí o ovoce, zeleninu, nebo výrobky před koncem trvanlivosti. Do ledniček nepatří maso, ani ryby.

Poslední rok ovlivnil i fungování ledniček solidarity. Vznikla větší sít dobrovolníků, kteří distribuují potraviny s delší dobou trvanlivosti a směřují je hlavně ke studentům a maminkám. Právě ti v době lockdownu přišli o možnosti přivýdělku.

Foto: Instagram/ Emmanuel Sallaberry

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekLesy ČR oživily Borkovická blata. Opět se na nich má začít tvořit rašelina
Další článekNepálští dobrovolníci využili čas v době pandemie na uklízení. Z Mount Everestu vynosili 2,2 tun odpadků

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno