Jed jednoho z nejjedovatějších pavouků na světě by mohl pomoci k prodloužení života lidem s transplantovaným srdcem. Podle nové lékařské studie má totiž jed zkoumaného australského pavouka blahodárné účinky při léčbě následků srdečních příhod. Informuje o tom deník Independent.

Navrhovaný lék vyrobený z molekuly, která se nachází v jedu sklípkana z australské oblasti Fraser Island, by podle zveřejněné studie pomohl stovkám tisíců lidí během rekonvalescence po infarktu. Zkoumaný druh pavouka žije ve východní Austrálii jako obávaný predátor, jehož silný jed dokáže zabít člověka.

Výzkum léku měl na starosti tým vedený profesorem Peterem MacDonaldem z australské University of Queensland. „Tento objev hlavně pomůže zlepšit kvalitu života lidem, kteří mají transplantované srdce, a dá větší naději těm, kteří na transplantaci čekají,“ uvádí.

Využití látky z pavoučího jedu totiž zastavuje smrtící signál, kvůli kterému se začíná zastavovat srdce během srdeční příhody. Protein s názvem Hila, který jed obsahuje, pak zabraňuje odumírání srdečních buněk, které se po infarktu nedokážou samy regenerovat.

„Lidé můžou přežít infarkt, ale srdeční svaly se nikdy nemůžou plně obnovit a jakákoliv rekonvalescence je velmi těžká. Právě proto je lék zásadní,“ doplňuje Glenn King, profesor spolupracující na studii.

Jedy australských sklípkanů patří k nejkomplexnějším složením v přírodě. Podle Kinga obsahuje zkoumaný jed více než 3000 odlišných molekul. Objevený protein Hila by podle výsledků studie dokázal snížit riziko nevratného poškození srdce až do osmi hodin po prodělaném infarktu. Lék by se podle Kinga mohl pro lidi s transplantovaným srdcem začít používat už v roce 2023.

Čtěte také:

Zdroj: The Independent, Wave News.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno