Třetí pacient a první žena. Američtí lékaři hlásí další úspěch v boji s virem HIV. Při transplantaci kmenových buněk nově využili pupečníkovou krev. Léčená žena je součástí širší studie a po operaci už nemusí brát antivirotika. Bez viru, který způsobuje AIDS, je zatím čtrnáct měsíců.

Žena středního věku a smíšené rasy se virem HIV nakazila v roce 2013. Po čtyřech letech se u ní rozjela leukemie, kvůli které podstoupila operaci. Lékaři jí tehdy do těla vpravili kmenové buňky dárce se specifickou genetickou mutací. Ta způsobuje, že je dotyčný vůči HIV imunní.

Stejný postup zvolili také u druhé pacienta, tentokrát však použili pupečníkovou krev, která je dostupnější než dospělé kmenové buňky obvykle užívané při transplantacích kostní dřeně. Mezi dárcem a příjemcem totiž není nutné hledat tak těsnou shodu.

„Odhadujeme, že by z této procedury mohlo v USA těžit až padesát lidí ročně,“ říká lékař Koen van Besien. Pupečníková krev značně zvyšuje šance najít vhodné dárce třeba i pro pacienty tmavé pleti nebo ženy.

Spolu s touto krví pacientka dostala transfuze od svého blízkého příbuzného, což podle její lékařky zřejmě pomohlo tělu cizorodé buňky lépe přijmout. Předloni žena ukončila retrovirovou terapii a nyní je už čtrnáct měsíců HIV negativní. Virus se v jejím těle nevyskytuje, stejně jako protilátky proti němu.

Žena je součástí širší studie, v rámci které chtějí vědci z univerzit UCLA a Johns Hopkins sledovat prognózu pětadvaceti lidí s HIV a rakovinou či jinými chorobami po transplantaci kmenových buněk z pupečníkové krve. Věří, že když tito pacienti dostanou buňky od dárců imunních vůči viru, i oni si pak vyvinou imunitu.

Dárců se zmíněnou mutací je ovšem málo, zhruba 20 tisíc a většina z nich je severoevropského původu. Transplantace je navíc příliš riskantní na to, aby se mohla běžně provádět u všech pacientů s HIV, upozorňují však stále lékaři. Přistupuje se k ní v případě, že se u nakažených rozvinou další vážné choroby, jako je právě leukemie či jiné druhy rakoviny.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Předchozí článekPierce Brosnan celé roky brání manželku před útoky na její váhu. ,,Miluju každou její křivku.“
Další článekV jižních Čechách napočítali ornitologové stovku orlů mořských

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno