Letošní držitelkou Templetonovy ceny je bioložka Jane Goodallová. Templetonova nadace v Londýně, která cenu každoročně uděluje, ocenila její celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva. Informuje o tom deník Guardian.

Sedmaosmdesátiletá vědkyně a ochránkyně přírody se celý svůj život zabývá hlavně výzkumem primátů. Během svého pobytu v Tanzanii v 60. letech minulého století publikovala první průlomové studie o chování a myšlení šimpanzů. Její nadace Jane Goodall Institute dnes pomáhá poskytovat bezpečné prostředí pro život šimpanzů a goril v 67 státech po celém světě.

Foto:National Geographic

Samotná laureátka na ceně nejvíc oceňuje významnou finanční odměnu, která podle ní zásadním způsobem podpoří programy na ochranu přírody po celém světě. Heather Templeton Dill, prezidentka Templetonovy nadace, na Goodallové vyzdvihuje její skromnost, spirituální přesah a její objevy. „Její úspěchy jdou za hranice tradičních měřítek vědeckého výzkumu a zároveň definují naše představy o tom, co to znamená být člověkem,“ dodává.

 Dr Goodall is best known for her study of chimpanzee social and family life in Tanzania in the 1960s
Foto:National Geographic

Prestižní Templetonově ceně se často přezdívá Nobelova cena za náboženství. V minulých letech ji obdrželi například dalajláma, arcibiskup Desmond Tutu nebo v roce 2014 český teolog Tomáš Halík. Britská nadace velkou finanční odměnou každoročně oceňuje osobnosti, které se zasloužily o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“.

Foto:National Geographic

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekMladý starosta v kroji zvelebuje vesničku na Moravě. ,,Je to řehole i poslání.“
Další článekDobrovolníci a pracovníci Správy KRNAP sebrali v Krkonoších asi tři tuny odpadu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno