Letošní držitelkou Templetonovy ceny je bioložka Jane Goodallová. Templetonova nadace v Londýně, která cenu každoročně uděluje, ocenila její celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva. Informuje o tom deník Guardian.
Sedmaosmdesátiletá vědkyně a ochránkyně přírody se celý svůj život zabývá hlavně výzkumem primátů. Během svého pobytu v Tanzanii v 60. letech minulého století publikovala první průlomové studie o chování a myšlení šimpanzů. Její nadace Jane Goodall Institute dnes pomáhá poskytovat bezpečné prostředí pro život šimpanzů a goril v 67 státech po celém světě.

Samotná laureátka na ceně nejvíc oceňuje významnou finanční odměnu, která podle ní zásadním způsobem podpoří programy na ochranu přírody po celém světě. Heather Templeton Dill, prezidentka Templetonovy nadace, na Goodallové vyzdvihuje její skromnost, spirituální přesah a její objevy. „Její úspěchy jdou za hranice tradičních měřítek vědeckého výzkumu a zároveň definují naše představy o tom, co to znamená být člověkem,“ dodává.


Prestižní Templetonově ceně se často přezdívá Nobelova cena za náboženství. V minulých letech ji obdrželi například dalajláma, arcibiskup Desmond Tutu nebo v roce 2014 český teolog Tomáš Halík. Britská nadace velkou finanční odměnou každoročně oceňuje osobnosti, které se zasloužily o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“.

Čtěte také:
- Na jaře vyvrcholí kampaň Ukliďme svět, zapojí se tisíce dobrovolníků
- Lidé mohou v Kohoutovicích kupovat ovoce a zeleninu z automatu od farmářů
- Medvěd v Coloradu si udělal 400 selfíček
Zdroj: Wave News.