Že to zní divně? Většinou oslavujeme, pokud se něco postaví nebo vytvoří. Jenže v Americe to vzali přesně za ten druhý konec.

Za loňský rok tu rozbořili 90 hrází a přehrad. A taky slaví. Řekám totiž vrátili jejich původní charakter a oživili tím ekosystémy v jejich okolí.

Vysloužilé hráze dostaly na frak. Demolice se loni odehrály ve 26 státech. Původní tok řek byl obnoven u 1565 kilometrů jejich délky. Někde se jednalo o jemnou kosmetickou úpravu, v dalších případech o celou plastiku. Kalifornie to vzala opravdu z gruntu. Tady odstranili 23 starých hrází, přitom celá dvacítka se nacházela na území národního parku Cleveland Forest. Jejich odstranění doslova proměnilo 280 kilometrů čtverečních lesních porostů.

Pozadu nezůstal ani Vermont. Tady zcela odstranili 6 starých hrází, které už neplnily svoji funkci. „Povětšinou chyběla jen energie, vůle a prostředky na jejich odstranění,“ podotýká profesor biologie na Queens College, John Waldman.

Loni ale odborníci našli společnou řeč a začali konat. Shodli se, že odstranění starých přehrad pomůže přírodě, ale také odpadnou rizika v případě jejich protržení.

Od roku 1912 bylo ve Státech odstraněno 1722 přehrad, tempo se ovšem v posledních letech stupňuje. Celkem je ve Státech přibližně 84 000 přehrad nejrůznější velikostí. Některé z nich mají opravdový prapůvod. Postaveny byly v 18 století a dnes se už nevyužívají.

„Zadržují vodu pro případ sucha, chrání před povodněmi. Ale také mají neblahý vliv na osádku ryb a degradují příbřežní ekosystémy,“ říká Bob Irvin, šéfmanažer asociace American Rivers. „Takže jedním z nejefektivnějších řešení pro staré a nebezpečné hráze je jejich odstranění. Voda pak teče plynule a přirozeně, zlepšuje se její kvalita a čistota, vzniká prostor pro zvířata i rekreaci lidí. Zdravý ekosystém, který také nakonec přispívá k ochraně před povodněmi.“

Řeky jsou po demolici hrází následně monitorovány odborníky. A první pozitiva jsou potvrzena. Zlepšila se kvalita vody, zpět se vrátili i ryby a sladkovodní mlži.

Čtěte také:

Úvodní foto: newsecuritybeat.or. Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekTisíce stromů pro novorozená děvčátka! V Indii bojují proti předsudkům vůči ženám a zároveň tím zlepšují své životní prostředí.
Další článekAlexej, Alex, Amélia a Riško mají novou naději na život. Premiér podepsal výjimku na podání léku pro děti s SMA.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno